CS
  • English
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Polski
  • Français
  • 日本語
Přihlásit

3C. MK3/MK2.5 - upgrade extruderu

Menu

3C. MK3/MK2.5 - upgrade extruderu

3C. MK3/MK2.5 - upgrade extruderu
Relevantní pro:
Poslední aktualizace 3 years ago
3C. MK3/MK2.5 - upgrade extruderu
 Obtížnost
Střední
 Kroky
65
 Dostupné překlady
ENPLESDEITFRJA

Krok 1 Nářadí potřebné k této kapitole

Nářadí potřebné k této kapitole
Nářadí potřebné k této kapitole
Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek
2,5mm inbusový klíč pro šrouby M3
2mm inbusový klíč pro zarovnání matek
1,5mm inbusový klíč pro utažení podávacího kolečka

Krok 2 Několik tipů, než začneme

Několik tipů, než začneme
Několik tipů, než začneme
Tato kapitola je nejdůležitější a nejnáročnější, dělejte ji proto v klidu a nepospíchejte. Správné sestavení extruderu je zásadní.
Pytlík se spojovacím materiálem obsahuje šrouby M3x20 a M3x18. Dejte pozor, ať je neprohodíte! Čtěte pozorně instrukce, ať víte, kdy použít M3x20.
Hotend pro MK3S/MK2.5S MMU2S vyžaduje kratší PTFE trubičku než MK3/MK2.5 MMU2 (více informací Jak zakrátit PTFE trubičku - Original Prusa tiskárny). Ujistěte se, že jste ji vyměnili.
Věnujte dostatečnou pozornost vedení kabelů, pokud byste vynechali některý z důležitých kroků, museli byste extruder demontovat.
Tento pytlík obsahuje náhradní spojovací materiál a tištěné díly. Pokud vám v něm zbude několik nevyužitých položek, nedělejte si s tím starosti.
Balíček upgradu MK3S/2.5S obsahuje také magnety, které se používají u jednomateriálové verze a nejsou potřeba při sestavování upgradu MMU2S. Přidáváme je jen jako bonus, pokud byste se rozhodli přejít na jednomateriálový tisk.

Krok 3 Příprava dílů Extruder-body

Příprava dílů Extruder-body
Příprava dílů Extruder-body
Příprava dílů Extruder-body
Příprava dílů Extruder-body
Pro následující kroky si prosím připravte:
Extruder-body (1x)
Šroub M3x10 (1x)
Matka M3nS (2x)
Matka M3n (2x)
Adapter-printer-mmu2s
Balení by mělo obsahovat pouze oranžový adaptér. Pokud jste si díly tiskli sami, prosím nepoužívejte verzi s otvorem pro ocelovou kuličku.
Tištěné díly pro upgrade extruderu MMU2S najdete v balíčku MMU2S Extruder

Krok 4 Sestavení Extruder-body

Sestavení Extruder-body
Sestavení Extruder-body
Vezměte dvě matky M3nS a vložte je do dílu Extruder-body. Ujistěte se, že jsou obě na doraz.
Zkontrolujte správné zasunutí pomocí inbusového klíče.
Zajistěte matici pomocí šroubu M3x10. Utáhněte šroub jen nepatrně, později sem ještě budeme umísťovat senzor P.I.N.D.A.
Vezměte dvě matky M3n a vložte je dovnitř.
Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.

Krok 5 Připrava dílů motoru extruderu

Připrava dílů motoru extruderu
Připrava dílů motoru extruderu
Připrava dílů motoru extruderu
Pro následující kroky si prosím připravte:
Motor extruderu (1x)
Extruder-motor-plate (1x)
Šroub M3x10 (2x)
POZOR: použijte podávací kolečka Bondtech získaná z vaší tiskárny. Také se ujistěte, že máte všechny součásti a používáte ty správné.
Nyní použijte: kolečko Bondtech s utahovacím červíkem. Pokud je červík vyšroubovaný, zašroubujte ho opatrně zpět (ponechte dostatek místa pro vsunutí hřídele).
Později použijte: Bondtech kolečko bez utahovacího červíku, ložiska a osičku. Uložte ložiska na bezpečné místo, mají tendenci se odkutálet.
Znovu použijte motor extruderu z rozebrané tiskárny. Nepoužívejte motor extruderu z jednotky MMU1, kabel není dostatečně dlouhý.

Krok 6 Nasazení podávacího kolečka Bondtech

Nasazení podávacího kolečka Bondtech
Nasazení podávacího kolečka Bondtech
Nasazení podávacího kolečka Bondtech
Vezměte díl Extruder-motor-plate a přišroubujte ho dvěma šrouby M3x10. Pro správnou orientaci motoru vůči plastovému dílu se řiďte vývodem kabelů z motoru.
Do třetí díry nedávejte žádný šroub! Nechte to později ;)
Natočte hřídel motoru tak jako na obrázku. Plochá strana hřídele musí být ve směru šipky.
Nasuňte kolečko na hřídel. Pojistný červík musí mířit kolmo na plochou část hřídele. Opatrně červík dotáhněte.
V tištěném dílu je "kanálek" pro filament. Přibližně podle něj zarovnejte ozubení na podávacím kolečku.
Červík nyní nedotahujte. Nejdříve jej správně zarovnáme. Viz další krok.

Krok 7 Zarovnání podávacích koleček Bondtech

Zarovnání podávacích koleček Bondtech
Zarovnání podávacích koleček Bondtech
Zarovnání podávacích koleček Bondtech
Zarovnání podávacích koleček Bondtech
Vezměte si kus přibaleného 1,75mm filamentu (z cívky). Nepoužívejte černou nylonovou strunu, která je moc silná. Srovnejte filament jak je to jen možné.
Položte filament do kanálku a řádně podle něj kolečko zarovnejte.
Filament bude vždy lehce ohnutý. Bude použit pouze pro počáteční zarovnání.
Pro závěrečnou kontrolu vyměňte filament za inbusový klíč. Mějte na paměti, že klíč má poněkud jinou velikost než vlákno.
Jemně utáhněte červík pro dočasné uchycení na hřídelce. Finální kontrolu zarovnání provedeme později. Buďte opatrní, můžete strhnout závit.
K zajištění červíku nepoužívejte žádné lepidlo. V případě potřeby byste jej nebyli schopni povolit. V takovém případě byste museli vyměnit celý motor.

Krok 8 Příprava dílů pro Extruder-cover

Příprava dílů pro Extruder-cover
Příprava dílů pro Extruder-cover
Příprava dílů pro Extruder-cover
Pro tento krok si prosím připravte:
Extruder-cover (1x)
Matka M3nS (1x)
Zasuňte matku nadoraz do tištěného dílu.
Zkontrolujte správné usazení matky pomocí inbusového klíče.
Druhý otvor nechte prázdný, použijeme ho později.

Krok 9 Příprava dílů pro hotend

Příprava dílů pro hotend
Příprava dílů pro hotend
Příprava dílů pro hotend
Pro následující kroky si prosím připravte:
Hotend pro MK3S/MK2.5S (1x)
Šroub M3x40 (2x)
Šroub M3x10 (2x)
Nějaké šroubky použijeme později, takže si je nechte po ruce.
Váš hotend MK3 může mít zelenou tečku nebo vůbec žádnou tečku, ale to je v pořádku.

Krok 10 Sestavení Adapter-printer-mmu2

Sestavení Adapter-printer-mmu2
Sestavení Adapter-printer-mmu2
Sestavení Adapter-printer-mmu2
Vezměte oranžový díl Adapter-printer-mmu2s (bez otvoru pro kovovou kuličku) a vložte jej do Extruder-body. Povrchy obou částí by měly být téměř zarovnané.
NEPOUŽÍVEJTE pro zajištění dílu Adapter-printer žádný šroub. Měl by držet uvnitř Extruder-body samovolně.
Vezměte dva šrouby M3x10 a vložte je do otvorů. Provedení tohoto kroku nyní usnadní stavbu, ale obě díry jsou mělké a šrouby mohou vypadávat. Pokud k tomu dojde, můžete pokračovat bez nich a vrátit je na místo později (budete upozorněni). Všimněte si, že v několika následujících fotografiích mohou šrouby chybět.

Krok 11 Montáž hotendu

Montáž hotendu
Montáž hotendu
Montáž hotendu
Stavba hotendu byla oproti verzi MK3 kompletně přepracována. Díky tomu bude případná budoucí údržba mnohem jednodušší.
Umístěte hotend do těla Extruder-body. Řiďte se drážkami v tištěné části, které jsou ve shodě s tvarem hotendu.
Správné umístění hotendu. Kabely by měly směřovat dozadu směrem za ruku. Kabely zarovnáme přesněji v následujícím kroku.

Krok 12 Montáž extruderu

Montáž extruderu
Montáž extruderu
Montáž extruderu
Montáž extruderu
Z důvody ochrany kabelů a zajištění správného natočení hotendu doporučujeme použít krabici. Použijte některou z krabic dodávaných se stavebnicí.
Umístěte díl Extruder-body s hotendem na krabici a ujistěte se, že kabely směřují dolů.
Položte sestavu motoru extruderu na Extruder-body.
Zkontrolujte, že obě části na sebe lícují.
Umístěte díl Extruder-cover na díl Extruder-body. Opět se ujistěte, že všechny díly na sebe sedí a lícují.
Šrouby M3x40, které jste si dřive připravili, vložte do plastového dílu a opatrně je utáhněte. Buďte opatrní, protože šrouby jsou o něco delší, než je hloubka celé sestavy.
Extruder dejte prozatím stranou. Potřebujeme si připravit další části. Ponechte ho na krabici, aby nedošlo k poškození kabelů.

Krok 13 Příprava IR filament senzoru

Příprava IR filament senzoru
Příprava IR filament senzoru
Pro následující kroky si prosím připravte:
Šroub M3x18 (1x)
Šroub M3x10 (1x)
Matka M3n (1x)
FS-cover-mmu2s (1x)
IR-sensor-holder-mmu2s (1x)
IR-sensor-cover-mmu2s (1x)
Seznam pokračuje v dalším kroku...

Krok 14 Příprava IR filament senzoru

Příprava IR filament senzoru
Příprava IR filament senzoru
Příprava IR filament senzoru
Příprava IR filament senzoru
Pro následující kroky si prosím připravte:
Prusa IR filament senzor (1x)
Šroub M2x8 (1x)
MK3S a MK2.5S sdílejí stejný infračervený IR filament senzor, ale potřebují jiný komunikační/napájecí kabel:
Kabel IR-senzoru pro MK3S (1x)
Kabel IR-senzoru pro MK2.5S (1x)
BUĎTE OPATRNÍ při manipulaci se senzorem filamentu, nedotýkejte se černé desky ani čipů na ní. Desku držte za boční hrany.

Krok 15 Montáž IR filament senzoru

Montáž IR filament senzoru
Montáž IR filament senzoru
Montáž IR filament senzoru
Vezměte menší konektor BEZ SENZORU! a opatrně jej protlačte úplně skrz IR-sensor-holder-mmu2s.
Jakmile konektor projde skrz, propojte kabel a snímač dohromady.
Ujistěte se, že, bezpečnostní západka směřuje nahoru.
Senzor musí směřovat dolů.
Obrázky ukazují kabel infračerveného senzoru (IR-senzoru) k tiskárně MK3S, ale používá se stejný postup pro i pro kabel tiskárny MK2.5S. To platí pro celou příručku.

Krok 16 Montáž IR filament senzoru

Montáž IR filament senzoru
Montáž IR filament senzoru
Montáž IR filament senzoru
Montáž IR filament senzoru
Vezměte IR filament senzor a vložte jej do držáku, ujistěte se, že má stejnou orientaci jako na obrázku.
Vezměte kryt a položte jej nahoru. Kryt je asymetrický, viz obrázek. Menší mezera v krytu by měla být vlevo.
Zajistěte IR filament sensor a kryt s pomocí šroubu M2x8.

Krok 17 Montáž IR filament senzoru

Montáž IR filament senzoru
Montáž IR filament senzoru
Montáž IR filament senzoru
Montáž IR filament senzoru
Opatrně vložte kabel do drážky a ujistěte se, že je celý uvnitř.
Vezměte FS-cover-mmu2s a zatlačte dovnitř matku M3n.
Zasuňte držák na kryt a znovu se ujistěte, že je úplně zasunutý, jinak otvory nebudou správně zarovnané.
Zajistěte obě části pomocí šroubu M3x10, správný otvor viz obrázek.
Sestavený IR filament senzor se v příručce označuje také jako "komínek".
Tip: Pokud nemůžete na matku dosáhnout, zkuste použít delší šroub se závitem po celé délce (z pytlíku s náhradními šrouby).

Krok 18 Příprava dílů X-carriage

Příprava dílů X-carriage
Příprava dílů X-carriage
Příprava dílů X-carriage
Pro následující kroky si prosím připravte:
X-carriage (1x)
Matka M3n (2x)
Matka M3nS (4x)
Šroub M3x40 (1x)

Krok 19 Montáž dílu X-carriage

Montáž dílu X-carriage
Montáž dílu X-carriage
Montáž dílu X-carriage
Pro následující vkládání matic POUŽIJTE ŠROUB. TO JE ROZKAZ!!! Vážně, použijte šroub pro vtažení matic. Obě matky musí být v dílu X-carriage správně usazeny .
Vezměte obě matky M3n a pomocí kleští nebo šroubu je zatlačte do plastového dílu X-carriage. Poté vezměte M3 celozávitový šroub libovolné délky a zašroubujte ho nadoraz z druhé strany dílu.
Nezapomeňte šroub vyndat.
Vezměte všechny čtyři matky M3nS a vložte je do plastového dílu. Zkontrolujte správné zarovnání pomocí inbusového klíče.
Od této chvíle mějte na paměti, že matice jsou uvnitř. Vyhněte se otáčení dílu X-carriage směrem "dolů", protože matice mohou vypadnout.
V případě, že matice stále vypadávají, dočasně je upevněte krátkými šrouby ze sáčku s náhradními součástkami.

Krok 20 Montáž kabelu IR-senzoru

Montáž kabelu IR-senzoru
Montáž kabelu IR-senzoru
Montáž kabelu IR-senzoru
Montáž kabelu IR-senzoru
Vložte kabel do dílu X-carriage a zavlečte ho pod malé tištěné výstupky, aby držel uvnitř.
Opatrně umístěte sestavu FS-cover na zadní stranu. Délka kabelu zatím není důležitá, později ji upravíme.
Veďte kabel skrz slot (drážku) a zapamatujte si toto místo, později tudy povedeme další kabely.

Krok 21 Montáž dílu X-carriage

Montáž dílu X-carriage
Montáž dílu X-carriage
Následující vedení kabelu je ZÁSADNÍ pro SPRÁVNOU FUNKČNOST extruderu! Přečtěte si pozorně pokyny.
Začněte tím, že vytvoříte malou smyčku těsně pod motorem extruderu. Kabel nechte volný asi 2-3 cm Vůle na kabelu může být užitečná pro budoucí snadnější demontáž.
Veďte kabel drážkou po celé její délce.
Kabel přes hranu mírně ohněte směrem dolů.
Připravte si díl X-carriage, oba šrouby M3x10 (pokud jste je již nepoužili) a nejdelší inbusový klíč s kuličkou na konci.

Krok 22 Montáž dílu X-carriage

Montáž dílu X-carriage
Montáž dílu X-carriage
Montáž dílu X-carriage
Montáž dílu X-carriage
Následující vedení kabelu je ZÁSADNÍ pro SPRÁVNOU FUNKČNOST extruderu! Přečtěte si pozorně pokyny.
Před nasazením dílu X-carriage se ujistěte, že z dílu Extruder-body nevypadly matky, zejména ty v horní části.
Uchopte díl X-carriage a umístěte ho na zadní stranu extruderu.
Dbejte na to, aby kabel motoru vedl jak drážkou v těle extruderu (Extruder-body), tak v dílu X-carriage. V dílu X-carriage bude kabel motoru procházet stejnou cestou jako kabel IR-senzoru.
UJISTĚTE SE, ŽE KABELY NEJSOU NIKDE SKŘÍPNUTÉ! Potom pomocí inbusového klíče s kulovým koncem a M3x10 šroubu sešroubujte oba díly k sobě. Pokud šrouby vkládáte až v tomto okamžiku, budou ze začátku mírně vykloněné, ale po pár otáčkách se srovnají. Šroub zcela nedotahujte. Potřebujeme ještě nastavit délku IR-sensor kabelu.
Extruder si otočte na druhou stranu a v případě potřeby vložte druhý šroub M3x10. Šroub zcela nedotahujte. Potřebujeme ještě nastavit délku IR-sensor kabelu.
Dobrá práce! Dejte si jednoho extra medvídka ;)

Krok 23 Montáž sestaveného dílu FS-cover

Montáž sestaveného dílu FS-cover
Montáž sestaveného dílu FS-cover
Montáž sestaveného dílu FS-cover
Montáž sestaveného dílu FS-cover
Překlopte sestavu FS-cover na vrchní část extruderu.
Zarovnejte levý okraj s extruder-body (tělo extruderu).
Pomocí šroubu M3x18 spojte oba díly dohromady.
Kabel IR-senzoru může jít přímo do extruderu, není potřeba žádná další smyčka. Opatrně za kabel zatáhněte. Pokud je kabel napnutý, lehce jej zatlačte dovnitř.
Dokončete montáž senzoru vložením a dotažením šroubu M3x40.
Ujistěte se, že mezi díly není mezera.
Pozice IR senzoru filamentu bude zkalibrována později v následující kapitole. Bez správné kalibrace nebude MMU2S schopen správně pracovat.

Krok 24 Příprava hotend ventilátoru

Příprava hotend ventilátoru
Příprava hotend ventilátoru
Pro následující kroky si prosím připravte:
Ventilátor hotendu Noctua (1x)
Šroub M3x14 (3x)
Ujistěte se, že používáte správné šrouby.
V případě upgradu z MK3/MK2.5 byl ventilátor upevněn pomocí šroubů M3x18, vyměňte je za M3x14.

Krok 25 Úprava kabelu motoru

Úprava kabelu motoru
Úprava kabelu motoru
Úprava kabelu motoru
Úprava kabelu motoru
Teď můžete šrouby utáhnout na obou stranách.
Než přejdete k dalšímu kroku, vezměte inbusový klíč a OPATRNĚ ZATLAČTE kabel motoru do drážky, abyste vytvořili prostor pro kabel ventilátoru.

Krok 26 Osazení ventilátoru hotendu

Osazení ventilátoru hotendu
Osazení ventilátoru hotendu
Osazení ventilátoru hotendu
Osazení ventilátoru hotendu
Ventilátor má dvě strany, na jedné z nich je nálepka Noctua. Ujistěte se, že tato strana směřuje dovnitř extruderu.
Nejprve na kabelu vytvořte smyčku. Ujistěte se, že černý ochranný obal je zarovnaný přibližně s okrajem ventilátoru. Viz obrázek.
Umístěte ventilátor na extruder a postupujte následujícím způsobem:
Nejprve umístěte kabel ventilátoru do horní drážky
Posouvejte ventilátor po dílu X-carriage a OPATRNĚ VTLAČTE kabel do drážky pomocí inbusového klíče. Než zatlačíte ventilátor úplně doleva, umístěte kabel do drážky v dílu X-carriage.
FINÁLNÍ KONTROLA! Ventilátor má výstup kabelů orientovaný směrem nahoru. Kabel pak prochází horní drážkou v dílu X-carriage. V dílu X-carriage nezapomeňte použít obě drážky. Ujistěte se, že po cestě NENÍ KABEL SKŘÍPNUTÝ!

Krok 27 Osazení ventilátoru hotendu

Osazení ventilátoru hotendu
Osazení ventilátoru hotendu
Pro upevnění ventilátoru použijte tři šrouby M3x14. Neutajhujte šrouby příliš silně. Můžete poškodit plastovové tělo ventilátoru. Po dotažení zkontrolujte, že se může ventilátor volně otáčet.
Poznámka: šrouby se samy zaříznou do tištěných dílů extruderu. Nejsou zde žádné matky.
Poslední otvor nechte prozatím volný.

Krok 28 Příprava dílů pro přítlačnou kladku (Extruder-idler)

Příprava dílů pro přítlačnou kladku (Extruder-idler)
Příprava dílů pro přítlačnou kladku (Extruder-idler)
Příprava dílů pro přítlačnou kladku (Extruder-idler)
Příprava dílů pro přítlačnou kladku (Extruder-idler)
Pro následující kroky si prosím připravte:
Extruder-idler-mmu2s (1x)
Podávací kolečko Bondtech BEZ otvoru pro zajišťovací šroub (1x)
Ložisko (2x) mohou být uvnitř podávacího kolečka
Osička (1x)
Matka M3n (1x)
Šroub M3x40 (2x)
Přítlačná pružinka (1x) nasuňte pružinku na šroub

Krok 29 Montáž ložisek

Montáž ložisek
Montáž ložisek
Vložte obě ložiska do ozubeného kolečka. Dejte pozor na to, že vám mohou během montáže vypadnout.

Krok 30 Montáž Extruder-idler-mmu2s

Montáž Extruder-idler-mmu2s
Montáž Extruder-idler-mmu2s
Montáž Extruder-idler-mmu2s
Montáž Extruder-idler-mmu2s
Vložte matku M3n do dílu Extruder-idler-mmu2s.
Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.
Vložte ozubené kolečko do tištěného dílu jako na obrázku.
Vsuňte osičku skrze obě součástky. Použijte přiměřenou sílu, jinak ZLOMÍTE tištěný díl. V případě dílu, který jste si sami vytiskli, prosím nejprve vyvrtejte otvory pro osičku s pomocí 3mm vrtáku.
Položte prst na ložisko a ujistěte se, že s ním můžete volně otáčet.

Krok 31 Kontrola zarovnání podávacího kolečka

Kontrola zarovnání podávacího kolečka
Kontrola zarovnání podávacího kolečka
Využijte této příležitosti k opětovnému ověření správného zarovnání podávacího kolečka vůči filamentu.
Doporučujeme udělat na filamentu špičku. Bude pak snazší zasunout ho zcela do PTFE trubičky.
Shora zasuňte filament do PTFE trubičky přes Bondtech kolečko.
Zkontrolujte zarovnání a v případě potřeby upravte pozici.
Utáhněte červík, ale buďte opatrní, závit můžete snadno strhnout.
VYJMĚTE filament.

Krok 32 Montáž Extruder-idler-mmu2s

Montáž Extruder-idler-mmu2s
Montáž Extruder-idler-mmu2s
Montáž Extruder-idler-mmu2s
Vložte díl Extruder-idler-mmu2s na místo a zajistěte ho šroubem M3x40.
Utáhněte šroub velmi lehce a s citem. Slouží jako hřídel pro idler (podávací kolečko). Po utažení zkontrolujte, že se idler může volně otáčet (rozsah pohybu je malý).

Krok 33 Přítlak Extruder-idler-mmu2s

Přítlak Extruder-idler-mmu2s
Přítlak Extruder-idler-mmu2s
Přítlak Extruder-idler-mmu2s
Použijte šroub M3x40 s pružinkou, který vytvoří přítlak na Extruder-idler-mmu2s.
Na druhé straně si přidržte díl Extruder-idler-mmu2s, dokud se šroub nechytne v matce.
Vzhledem k tomu, že je použit pouze jeden přitlačný šroub, musíte jím vytvořit dostatečný přítlak. Hlava šroubu by měla být zarovnaná s plastovým dílem nebo mírně pod povrchem.

Krok 35 Montáž dílu Print-fan-support

Montáž dílu Print-fan-support
Montáž dílu Print-fan-support
Montáž dílu Print-fan-support
Vezměte matku M3n a zatlačte ji až nadoraz do podpory. Je to důležité!
Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.
Umístěte podporu na extruder a při tom dbejte na to, aby nakloněná část podpory směřovala "dolů" (směrem k trysce).
Podpěru zajistěte šroubem M3x10.

Krok 36 Příprava dílů pro montáž Fan-shroud

Příprava dílů pro montáž Fan-shroud
Příprava dílů pro montáž Fan-shroud
Pro následující kroky si prosím připravte:
Fan-shroud (1x)
Šroub M3x20 (1x)(všimněte si poznámky níže)
Matka M3nS (1x)
Díl fan-shroud byl původně navržen pro šroub M3x18, ale na základě zpětné vazby a z důvodu usnadnění montáže používejte šroub M3x20. Pokud vaš pytlík se spojovacím materiálem pro extruder obsahuje pouze dva šrouby M3x20, použijte prosím šroub z náhradního pytlíku.

Krok 37 Montáž dílu Fan-shroud

Montáž dílu Fan-shroud
Montáž dílu Fan-shroud
Montáž dílu Fan-shroud
Matku M3nS vložte nadoraz do dílu Fan-shroud.
Zkontrolujte správné zasunutí pomocí inbusového klíče.
Umístěte díl Fan-shroud na extruder a přišroubujte ho šroubem M3x20. Šroub dotahujte opatrně a s citem, protože může dojít k prasknutí plastového dílu. Zkontrolujte, že se ventilátor může volně otáčet.

Krok 38 Příprava dílů pro montáž tiskového ventilátoru

Příprava dílů pro montáž tiskového ventilátoru
Příprava dílů pro montáž tiskového ventilátoru
Pro následující kroky si prosím připravte:
Tiskový ventilátor (1x)
Šroub M3x20 (2x)
Matka M3n (1x)
Budete potřebovat šroub M3x20. Pokud jste ho náhodou použili někde jinde, vezměte si jiný z pytlíku s náhradními šrouby ;)

Krok 39 Montáž tiskového ventilátoru

Montáž tiskového ventilátoru
Montáž tiskového ventilátoru
Montáž tiskového ventilátoru
Montáž tiskového ventilátoru
Nejprve zasuňte tiskový ventilátor do dílu Fan-shroud a zkontrolujte, že správně zapadl do dílu.
Následně přišroubujte ventilátor jedním šroubem M3x20. Šroub dotahujte opatrně a s citem, jinak můžete ventilátor poškodit.
Otočte extruder a vložte do něj matku M3n. Matici není třeba vtlačovat nadoraz. Šroub si matici přitáhne.
Z druhé strany vložte zbývající šroub M3x20 a opatrně ho dotáhněte. Jinak můžete ventilátor poškodit.
Veďte kabel podle znázornění na obrázku směrem ke slotu (drážce). Kabel mírně ohněte směrem k extruderu. NETAHEJTE za kabel!

Krok 40 Příprava dílů sondy P.I.N.D.A.

Příprava dílů sondy P.I.N.D.A.
Příprava dílů sondy P.I.N.D.A.
Pro následující kroky si prosím připravte:
P.I.N.D.A. nebo SuperPINDA sonda(1x)
DŮLEŽITÉ existují dva podobné senzory. Zjistěte rozdíl:
P.I.N.D.A. sonda - 4 vodiče, která se dříve používala v extruderu, použijte nyní. Novější SuperPINDA má pouze 3 vodiče.
Senzor F.I.N.D.A., nebo SuperFINDA - má 3 vodiče a značně kratší kabel, součást balíčku MMU2S, bude využit později.
Vzhled sondy P.I.N.D.A. se může mírně lišit, zejména barevně.

Krok 41 Montáž sondy P.I.N.D.A.

Montáž sondy P.I.N.D.A.
Montáž sondy P.I.N.D.A.
Vložte senzor P.I.N.D.A. do držáku. Na umístění nyní nezáleži. Přesná pozice bude upravena později.
Šroub M3x10 lehce dotáhněte.
Na kabelu od senzoru udělejte smyčku.
Vtlačte kabel do drážky společně s kabelem od ventilátoru.

Krok 43 Příprava a montáž extruderu

Příprava a montáž extruderu
Příprava a montáž extruderu
Příprava a montáž extruderu
Příprava a montáž extruderu
Vložte stahovací pásky do dílu X-carriage dle obrázku.
Posuňte osu X přibližně do 1/3 od horní části.
Otočte tiskárnu motorem osy X a napájecím zdrojem směrem k vám. Zarovnejte ložiska tak, jak je na obrázku. Pozice spodního ložiska může být prozatím přibližná.
Nasaďte extruder na ložiska. Vrchní dvě ložiska musí perfektně sedět. Ujistěte se, že díl X-carriage s "řemenovými vložkami" směřuje směrem k vám.
Pozici spodního ložiska upravíme později.
Utáhněte stahovací pásky a zastřihněte je.
Zkontrolujte, že všechny čtvercové matky M3nS jsou stále v X-carriage.

Krok 44 Vedení kabelů extruderu

Vedení kabelů extruderu
Vedení kabelů extruderu
Vedení kabelů extruderu
Veďte kabel od senzoru SuperPINDA nad spodní hlazenou tyčí a zatlačte ho do drážky.
Veďte kabely na straně hotendového ventilátoru nad spodní hlazenou tyčí a zatlačte je do drážky.
Zarovnejte ložisko tak, aby zapadlo do dílu X-carriage.

Krok 45 Příprava dílů osy X

Příprava dílů osy X
Příprava dílů osy X
Pro následující kroky si prosím připravte:
Řemen osy X
Použijte řemen z rozebrané tiskárny.

Krok 46 Montáž řemenu osy X

Montáž řemenu osy X
Montáž řemenu osy X
Vložte řemen osy X do dílu X-carriage plochou stranou nahoru. Viz obrázek.
Pro zasunutí řemenu použijte inbusový klíč nebo plochý šroubovák.

Krok 47 Montáž řemenu osy X

Montáž řemenu osy X
Montáž řemenu osy X
Montáž řemenu osy X
Montáž řemenu osy X
Protáhněte řemen skrz tištěný díl X-end-idler, okolo kladky 623h a zpět.
Pokračujte protažením řemenu skrz díl X-carriage.
Veďte řemen skrz díl X-end-motor, okolo řemeničky GT2-16 a zpět.
Všimněte si, že MK2.5 má mírně odlišný design X-endu, a to v absenci napínacího šroubu shora.

Krok 48 Montáž řemenu osy X

Montáž řemenu osy X
Montáž řemenu osy X
Montáž řemenu osy X
Pouze pro uživatele MK3: povolte šroub, který se později bude používat pro jemné doladění napnutí řemenu. Není nutné šroub vyndavat, pouze se ujistěte, že je povolený.
Prosím povolte dva šrouby M3 na X-endu.
Natočte motor dle šipky, tedy směrem k rámu.
Vložte plochou stranu řemene X-GT2 do X-carriage jako na druhém obrázku.
Pro zasunutí řemenu použijte inbusový klíč nebo plochý šroubovák.
Řemen je delší a bude přesahovat, ZATÍM HO NEZKRACUJTE.

Krok 49 Napnutí řemenu osy X

Napnutí řemenu osy X
Napnutí řemenu osy X
Napnutí řemenu osy X
Pravou rukou otočte motorem do původní polohy a podržte jej (dojde k napnutí řemene).
Prsty levé ruky zmáčkněte řemen směrem k sobě. K prohnutí by mělo být zapotřebí malé síly, ALE řemen by neměl být před zmáčknutím prověšený, musí být rovný.
Pokud motorem nelze otočit, je řemen již příliš napnutý.
Podle toho, zdali je řemen příliš napnutý nebo naopak volný , upravte jeho délku v X-carriage.
Až budete mít hotovo, otočte motorem do výchozí pozice a opět utáhněte šrouby M3.

Krok 50 Zarovnání řemenu osy X

Zarovnání řemenu osy X
Zarovnání řemenu osy X
Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).
Pro úpravu polohy řemene povolte červíky na řemeničce (pulley) a mírně s ní posouvejte do doby, než dosáhnete optimální polohy.
Dotáhněte oba červíky na řemeničce (pulley).

Krok 51 Kontrola napnutí řemenu osy X

Kontrola napnutí řemenu osy X
Kontrola napnutí řemenu osy X
Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:
Kleštěmi uchopte hřídel motoru osy X.
Pohněte s extruderem směrem k motoru osy X. Nepoužívejte nepřiměřenou sílu.
Pokud je řemen správně napnutý, ucítíte odpor a extruder se prakticky nepohne. Pokud je řemen příliš volný, dojde k jeho deformaci (vytvoří se "vlnka") a přeskočí o zub na řemeničce.
Je řemen stále příliš volný? Vraťte se do kroku 48 a zopakujte všechny kroky až po současný krok. Natočte motor a upravte napnutí řemenu v X-carriage. Zkrácení délky řemene posunutím o jeden až dva zuby by mělo postačit.

Krok 52 Zkrácení řemenu osy X

Zkrácení řemenu osy X
Zkrácení řemenu osy X
Zkrácení řemenu osy X
Zkrácení řemenu osy X
Váš řemen může být už zkrácený, pak jednoduše přeskočte pokyny ke zkrácení a vložte jej do X-carriage.
Pro následující krok doporučujeme použít bílý fix, ale zkrácení řemene zvládnete i bez něj.
Odměřte část, kterou je potřeba ustřihnout a opatrně odtáhněte řemen od dílu X-carriage, avšak ponechte alespoň 3-4 zuby z řemene v X-carriage, neboť nechcete ztratit získané napnutí. Pokud to je možné, udělejte si v místě zkrácení značku.
Ujistěte se, že je vaše značka na správném místě a pás je stále napnutý.
Pomocí kleští zastřihněte řemen a vložte jej do dílu X-carriage. Pokud je to nutné, použijte šroubovák nebo inbusový klíč.

Krok 53 Doladění řemene osy X

Doladění řemene osy X
Doladění řemene osy X
Doladění řemene osy X
Doladění řemene osy X
Pokud máte MK2.5S, tento krok prosím přeskočte.
V tomto kroku provedeme finální napnutí řemene. Prosím přečtěte si nejprve všechny instrukce. Řemen již může být dostatečně napnutý, pak už není potřeba upravovat polohu napínacího šroubu.
Nejprve částečně povolte všechny šrouby, které drží motor, nebo nebude napínání fungovat (motor musí mít možnost se pohnout).
POZOR !!! BUĎTE VELMI OPATRNÍ PŘI UTAHOVÁNÍ ŠROUBU. DÍL TOTIŽ MŮŽETE ZLOMIT, POKUD ŠROUB PŘETÁHNETE.
Pomocí inbusového klíče začněte s dotahováním šroubu M3x18 umístěného v dílu X-end-motor, nicméně po každé jedné až dvou otočkách zkontrolujte napětí v řemenu.
Pro správné fungování tiskárny musí být řemen napnutý tak, že pro jeho stlačení prsty k sobě je nutné vyvinout větší sílu. Posuňte extruder až k dílu X-end-idler a napnutí řemene vyzkoušejte uprostřed osy X.
Jakmile dosáhnete optimálního napnutí řemene, opět utáhněte šrouby.
V případě, že bude kalibrace tiskárny neúspěšná kvůli ose X nebo budete mít během tisku uskočené vrstvy v téže ose, můžete zkusit upravit míru utažení šroubu. Utahováním šroubu napínáte řemen, povolení šroubu způsobí opak. Před každou úpravou si však nejdříve povolte šrouby na motoru.

Krok 54 Příprava nylonové struny

Příprava nylonové struny
Příprava nylonové struny
Pro následující kroky si prosím připravte:
Černá nylonová struna délky 50 cm (1x)
Nylonový filament by měl být na jednom konci špičatý.

Krok 55 Vložení nylonové struny

Vložení nylonové struny
Vložení nylonové struny
Vložení nylonové struny
Vložení nylonové struny
Najděte otvor na nylonovou strunu a pomocí nejmenšího inbusového klíče zkontrolujte, že neobsahuje žádné překážky.
Pomocí kleští zasuňte a otočte nylonovou strunu do otvoru. Zároveň držte extruder druhou rukou.
BUĎTE NESMÍRNĚ OPATRNÍ! Kleště mají tendenci sjíždět po filamentu a můžete si poškodit kabeláž!!!
Pro kontrolu, zdali je nylonová struna správně zasunutá, za ni jemně zatáhněte. Osa X by se měla mírně prohnout, ale struna musí zůstat uchycená.
Pokud máte potíže, zkuste upravit špičku filamentu.

Krok 56 Příprava dílu X-carriage-back

Příprava dílu X-carriage-back
Příprava dílu X-carriage-back
Pro následující kroky si prosím připravte:
X-carriage-back (1x)
Cable-holder (1x)
Šroub M3x40 (1x)
Matka M3n (1x)

Extruder MK2.5S se odteď liší! Využijte prosím jinou kapitolu a pak se sem vraťte. Vedení kabelů extruderu MK2.5S. Postupujte podle odkazované kapitoly až na konec, kromě jiných kabelů a jiného dílu Cable-holder musíte přidat jeden tištěný díl (Endstop-block).

Pouze pro uživatele MK2.5S: po návratu k této kapitole můžete přeskočit na krok 64.

Krok 57 Montáž dílu Cable-holder

Montáž dílu Cable-holder
Montáž dílu Cable-holder
Montáž dílu Cable-holder
Vezměte si šroub M3x40 a díl cable-holder z předchozího kroku.
Zašroubujte a utáhněte šroub skrze vytištěný díl.
Na jedné straně vytištěného dílu je připraveno vybrání (zapuštění) pro hlavičku šroubu.

Krok 58 Montáž dílu X-carriage-back

Montáž dílu X-carriage-back
Montáž dílu X-carriage-back
Montáž dílu X-carriage-back
Montáž dílu X-carriage-back
Vezměte matku M3n a vložte ji do tištěného dílu až nadoraz.
Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.
Otočte díl X-carriage-back a přišroubujte k němu díl cable-holder.
Zkontrolujte, zdali je kanál tvaru U zarovnán na obou dílech.

Krok 59 Montáž dílu X-carriage-back

Montáž dílu X-carriage-back
Montáž dílu X-carriage-back
Montáž dílu X-carriage-back
Montáž dílu X-carriage-back
Prostrčte kabely z Extruderu SKRZ díl X-carriage-back. Začněte s kabelem IR-senzoru, poté prostrčte kabel od motoru Extruderu a následně kabel od levého ventilátoru hotendu.
Dále přidejte kabely od předního tiskového ventilátoru a senzoru P.I.N.D.A..
Kabely z hotendu NEPROCHÁZÍ skrz X-carriage-back!
Opatrně vložte nylonovou strunu a poté posuňte díl X-carriage-back směrem k ose X.

Krok 60 Montáž dílu X-carriage-back

Montáž dílu X-carriage-back
Montáž dílu X-carriage-back
Montáž dílu X-carriage-back
Pro tento krok si prosím připravte:
Šroub M3x10 (4x)
Dříve než utáhnete díl X-carriage-back, srovnejte všechny kabely a ujistěte se, že žádný z nich není skřípnutý.
Použijte všechny čtyři šrouby k uchycení dílu X-carriage-back.
Šrouby utáhněte rozumnou silou. Ujistěte se, že nedojde k deformaci / zmáčknutí ložisek mezi tištěnými díly.

Krok 61 Příprava dílů pro montáž textilního rukávu

Příprava dílů pro montáž textilního rukávu
Příprava dílů pro montáž textilního rukávu
Příprava dílů pro montáž textilního rukávu
Pro následující kroky si prosím připravte:
Stahovací páska (5x)
Textilní rukáv 13×490 mm (1×)
MMU2S obsahuje textilní rukáv/oplet pro nejstarší vzory MK3/MK2.5, použijte jej k výměně spirálového obalu.

Krok 62 Utažení textilního rukávu

Utažení textilního rukávu
Utažení textilního rukávu
Utažení textilního rukávu
Utažení textilního rukávu
Otevřete jeden z konců textilního rukávu a nasuňte jej na svazek kabelů vedoucí z extruderu. Včetně nylonu!.
Kabely z hotendu prozatím ponechte stranou.
Délka zabalené části by měla být o kousek delší než držák kabelu (cable-holder), cca 5 cm stačí.
Jemně zakruťte rukávem, abyste zmenšili jeho průměr okolo kabelů, šev rukávu směřujte dolů a poté jej zasuňte směrem k extruderu.
Vezměte 3 stahovací pásky a prostrčte je skrze spodní řadu děr na držáku (cable-holder).
Zakruťte mírně prsty s rukávem (aniž byste zkroutili kabely uvnitř) a utáhněte stahovací pásky.
DŮLEŽITÉ: Ustřihněte přesahující část stahovacích pásek pomocí kleští a to co nejblíže hlavičkám. Všimněte si správné polohy jednotlivých hlaviček (lehce mimo střed nalevo).