PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
  • 日本語
Login

5. Montaż Nextrudera

Menu

5. Montaż Nextrudera

5. Montaż Nextrudera
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja 6 months ago
5. Montaż Nextrudera
 Poziom trudności
Średni
 Kroki
45
 Dostępne języki
ENCSDEESITFRJA
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Do tego rozdziału przygotuj:
Klucz imbusowy 1,5 mm
Klucz imbusowy 2,5 mm
Klucz Torx T6
Klucz Torx T10/T8
Szczypce spiczaste
Marker permanentny
Czujnik filamentu: przygotowanie części
Czujnik filamentu: przygotowanie części
Czujnik filamentu: przygotowanie części
Czujnik filamentu: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Radiator Nextrudera (1x)
Czujnik filamentu Halla (1x)
Mocowanie kulki (1x)
Magnes 3x3x3 (1x)
Sprężynka 3x9 mm (1x) mniejsza
Kulka stalowa 4 mm (1x)
Śruba M2,5x6rT (1x)
Montaż czujnika filamentu
Montaż czujnika filamentu
Montaż czujnika filamentu
Montaż czujnika filamentu
Umieść czujnik filamentu Halla w kieszeni o podobnym kształcie w radiatorze.
Przymocuj go za pomocą śruby M2.5x6rT. Dokręcaj ją bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić płytki elektroniki.
Złóż mocowanie kulki w następującej kolejności:
Kulka stalowa
Magnes
Sprężynka
Upewnij się, że w gnieździe znajduje się tylko jeden magnes. Jeden dodatkowy magnes jest dołączony jako zapasowy. Magnesy mogą się przyciągnąć do siebie i wyglądać jak jeden. Sprawdź dokładnie.
Włóż te części do mocowania, w takiej kolejności aby stalowa kulka była na górze.
Montaż czujnika filamentu
Montaż czujnika filamentu
Montaż czujnika filamentu
Montaż czujnika filamentu
Umieść złożone mocowanie kulki w radiatorze. Upewnij się, że stalowa kulka jest bliżej boku radiatora.
Zwróć uwagę na prawidłową orientację mocowania kulki. Na części znajduje się występ. Występ musi być skierowany w dół.
Wepchnij zespół do radiatora i upewnij się, że kulka znajduje się w jednej płaszczyźnie z powierzchnią radiatora.
Montaż docisku Nextrudera: przygotowanie części
Montaż docisku Nextrudera: przygotowanie części
Montaż docisku Nextrudera: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Idler-lever-a [dźwignia docisku A] (1x)
Idler-lever-b [dźwignia docisku B] (1x)
Łożysko 693 2RS (2x)
Sworzeń 2,9x8,5 (2x)
Śruba M3x6 (1x)
Tulejka dystansowa 13,2x3,8x0,35 (1x)
Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Wsuń sworzeń 2,9x8,5 do każdego łożyska 693 2RS, jak na ilustracji.
Umieść oba łożyska ze sworzniami w dźwigni docisku A (Idler-lever-a).
Połącz ją z dźwignią docisku B (Idler-lever-b) i przykręć śrubą M3x6. Nie dokręcaj śruby zbyt mocno. Oba łożyska muszą obracać się bez znacznego oporu.
Z tej samej strony wsuń tulejkę dystansową w złożone części. Końcówka tulejki musi być wyrównana z dolną częścią zmontowanego docisku.
Montaż ekstrudera: przygotowanie części I
Montaż ekstrudera: przygotowanie części I
Do kolejnych etapów przygotuj:
PG-case (pokrywa przekładni) (1x) użyjemy jej później
Main-plate [przekładka główna] (1x)
PG-assembly-adapter [adapter montażowy przekładni] (1x)
PG-assembly [zespół przekładni] (1x)
PG-ring [pierścień przekładni] (1x)
Dalszy ciąg listy w kolejnym kroku instrukcji...
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Załóż podkładkę 5x10x0,1 na wałek silnika ekstrudera.
Umieść radiator na silniku ekstrudera. Zwróć uwagę na orientację obu części.
Przewód silnika musi być skierowany "do góry".
Przewody radiatora muszą znajdować się po prawej stronie.
Zamocuj przekładkę (main-plate) na radiatorze. Zwróć uwagę na orientację części. Użyj wycięcia jako odniesienia.
Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że podkładka 5x10x0,1 jest umieszczona na silniku ekstrudera.
Montaż przekładni planetarnej
Montaż przekładni planetarnej
Montaż przekładni planetarnej
Następujące instrukcje muszą być wykonane poprawnie i ostrożnie. Lepsze zrozumienie i udany montaż można osiągnąć, oglądając film dołączony do instrukcji: prusa.io/PG-assembly.
Po obejrzeniu filmu postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w tym przewodniku.
Załóż adapter montażowy przekładni [PG-assembly-adapter] na zespół przekładni [PG-assembly]. Zwróć uwagę na kieszenie na koła zębate w adapterze.
Montaż pierścienia przekładni
Montaż pierścienia przekładni
Montaż pierścienia przekładni
Nie należy składać przekładni bez adaptera montażowego [PG-assembly-adapter]. Przyrząd ten ma na celu zapewnienie prawidłowego dopasowania kół zębatych.
Wsuń pierścień przekładni [PG-ring] na adapter.
Zwróć uwagę na fazę po jednej stronie zębów pierścienia przekładni [PG-ring]. Strona ta musi być skierowana w dół (w stronę zespołu przekładni).
Chwyć cały zespół jedną ręką, aby można go było obracać za pomocą pierścienia przekładni [PG-ring].
Drugą ręką nasuń pierścień przekładni [PG-ring] na zespół [PG-assembly] ruchem kołyskowym [przesuń pierścień przekładni [PG-ring] kilkakrotnie w lewo i w prawo] - wystarczy ćwierć obrotu.
Zatrzymaj się, gdy powierzchnie kół zębatych mniej-więcej zrównają się z powierzchnią pierścienia przekładni [PG-ring].
Montaż zespołu przekładni
Montaż zespołu przekładni
Montaż zespołu przekładni
Montaż zespołu przekładni
Wykonaj kolejne czynności bardzo ostrożnie.
Utrzymaj pozycję zespołu przekładni [PG-assembly] i nałóż ją na wałek silnika ekstrudera.
Bardzo delikatnie i swobodnie obracaj całą zmontowaną przekładnią (składa się na nią adapter montażowy, zespół przekładni i pierścień przekładni), aż opadnie, tak aby nie było szczeliny między zespołem a przekładką główną. Nie naciskaj na zespół.
Wyciągnij adapter montażowy [PG-assembly-adapter].
Kontrola zespołu przekładni
Kontrola zespołu przekładni
Kontrola zespołu przekładni
Kontrola zespołu przekładni
Nałóż adapter montażowy [PG-assembly-adapter] ponownie na zespół przekładni [PG-assembly], aby zweryfikować czy wszystkie części są prawidłowo osadzone.
Obróć adapter montażowy [PG-assembly-adapter]. Zespół przekładni musi obracać się z łatwością, bez używania dużej siły.
Wyciągnij adapter montażowy [PG-assembly-adapter]. Nie będzie on już potrzebny podczas montażu. Zalecamy zachowanie go jednak na potrzeby konserwacji.
Upewnij się, że zespół przekładni [PG-assembly] nie wystaje ponad pierścień przekładni [PG-ring]. Powinien on być umieszczony poniżej powierzchni pierścienia lub na tym samym poziomie.
Upewnij się, że szczelina między pierścieniem przekładni [PG-ring] a a przekładką główną [Main-plate] jest minimalna. W przypadku zaobserwowania znacznej szczeliny, należy zdemontować zespół przekładni i ustawić go ponownie.
Montaż docisku Nextrudera
Montaż docisku Nextrudera
Montaż docisku Nextrudera
Montaż docisku Nextrudera
Włóż zespół docisku między pierścień przekładni [PG-ring] i silnik ekstrudera. W głównej przekładce [Main-plate] znajduje się wycięcie na tulejkę dystansową. Wyrównaj tulejkę w docisku z otworem w pierścieniu przekładni [PG-ring].
Dokręć obie części wkrętem dociskowym M3x25. Nie dokręcaj wkręta zbyt mocno! Wystaje on z pierścienia przekładni [PG-ring] po dokręceniu.
Nałóż niewielką ilość smaru Prusa Lubricant na wieniec zębaty pierścienia przekładni (PS-ring) i koła zębate zespołu przekładni (PS-assembly).
Wskazówka: nanieś niewielką ilość smaru na końcówkę opaski zaciskowej, a następnie rozprowadź smar na kołach zębatych.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym nadmiar smaru z zewnętrznych powierzchni.
Zakrycie przekładni planetarnej
Zakrycie przekładni planetarnej
Zakrycie przekładni planetarnej
Weź pokrywę przekładni [PG-case] i upewnij się, że podkładka 13x24x2,5 (plastikowy pierścień) znajduje się już w części.
Jeśli podkładka 13x24x2,5 nie jest dołączona do pokrywy, możesz dokończyć montaż, ale zanim zaczniesz drukować, skontaktuj się z pomocą techniczną Prusa. Ta część zapewnia płynny ruch przekładni planetarnej.
Kolor plastikowego pierścienia może się różnić. Właściwości są takie same.
Zakryj przekładnię planetarną i przymocuj pokrywę przekładni [PG-case] trzema śrubami M3x25. Nie dokręcaj śrub zbyt mocno!
Montaż odchylanej blokady docisku: przygotowanie części
Montaż odchylanej blokady docisku: przygotowanie części
Montaż odchylanej blokady docisku: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Idler-nut (nakrętka docisku) (1x)
Idler-swivel (odchylana blokada docisku) (2x)
Śruba M3x30 (2x)
Śruba M3x20rT (2x)
Nakrętka samokontrująca M3nN (2x)
Sprężyna 15x5 (2x)
Tulejka dystansowa 6x3,1x8 (1x)
W niektórych starszych zestawach ta część nosi nazwę "Spacer 5.5 mm".
Montaż odchylanej blokady docisku
Montaż odchylanej blokady docisku
Montaż odchylanej blokady docisku
Wciśnij śrubę M3x20rT do końca przez jedną odchylaną blokadę docisku (Idler-swivel).
Nałóż tulejkę na śrubę.
Nałóż drugą odchylaną blokadę docisku na śrubę z drugiej strony.
Z drugiej strony wkręć nakrętkę M3nN na śrubę. Przytrzymaj nakrętkę za pomocą klucza uniwersalnego i dokręć śrubę. Dokręć lekko! Tulejka dystansowa musi się swobodnie obracać.
Montaż nakrętki docisku
Montaż nakrętki docisku
Montaż nakrętki docisku
Montaż nakrętki docisku
Włóż nakrętkę docisku (Idler-nut) do zespołu odchylanej blokady docisku (Idler-swivel). Upewnij się, że obie części są ustawione prawidłowo, zgodnie z ilustracją.
Przymocuj części do siebie, wkręcając śrubę M3x20rT z tej samej strony, co pierwszą śrubę.
Wkręć nakrętkę M3nN na śrubę. Nie dokręcaj nakrętki zbyt mocno. Blokada zacisku (Idler-swivel) musi mieć możliwość obracania się na nakrętce docisku (Idler-nut).
Montaż odchylanej blokady docisku
Montaż odchylanej blokady docisku
Montaż odchylanej blokady docisku
Montaż odchylanej blokady docisku
Nałóż sprężyny 15x5 na obie śruby M3x30.
Wsuń dwie śruby ze sprężynami przez otwory w występie na radiatorze. Wewnątrz nie ma gwintów.
Zamocuj zmontowaną odchylaną blokadę docisku (Idler-swivel) na śrubach. Sprawdź prawidłową orientację nakrętki docisku (Idler-nut). Strona z oznaczeniem wersji musi być widoczna. Spójrz na ilustrację.
Dokręć obie śruby. Zatrzymaj dokręcanie, gdy tylko końcówki śrub zrównają się z powierzchnią nakrętki docisku.
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Śruba radełkowana (2x)
Śruba M3x10 (3x)
Wkręt dociskowy M3x4T (1x)
Termistor NTC 90 mm (1x)
Wariant kolorystyczny przewodu może się różnić.
Montaż radiatora
Montaż radiatora
Montaż radiatora
Umieść termistor NTC w otworze w radiatorze od strony silnika ekstrudera.
Przymocuj go za pomocą wkręta dociskowego M3x4T. Wkręć go do końca. Dokręć delikatnie, ale mocno, trzymając krótszą stronę klucza Torx T6 dwoma palcami. Użycie większej siły może spowodować trwałe uszkodzenie gwintu.
Umieść dwie śruby radełkowane w radiatorze. Nie dokręcaj ich całkowicie. Na razie wystarczą dwa obroty.
Przymocowanie ekstrudera
Przymocowanie ekstrudera
Przymocowanie ekstrudera
Umieść Nextruder na tulejach dystansowych wózka osi X (X-carriage).
W plastikowej części znajduje się wycięcie. Przeprowadź przewód termistora przez to wycięcie.

UWAŻAJ, ABY NIE PRZYGNIEŚĆ ŻADNEGO PRZEWODU!

Wyrównaj otwory radiatora z tulejkami dystansowymi na wózku osi X (X-carriage) i połącz obie części za pomocą trzech śrub M3x10. Zacznij od środkowej śruby.
Podłączenie termistora NTC
Podłączenie termistora NTC
Podłączenie termistora NTC
Podłączenie termistora NTC
Zlokalizuj kanał na przewody po lewej stronie wózka osi X (X-carriage). W kolejnych krokach przeprowadzimy niektóre przewody przez ten kanał.
Poprowadź przewód termistora NTC przez kanał w wózku osi X (X-carriage) do gniazda na płytce LoveBoard.
Montaż wentylatora hotendu
Montaż wentylatora hotendu
Montaż wentylatora hotendu
Montaż wentylatora hotendu
Przymocuj wentylator hotendu do radiatora za pomocą dwóch śrub M3x18 po lewej stronie. Śruby należy dokręcać delikatnie, ale pewnie, w przeciwnym razie plastikowa obudowa może pęknąć. Przewód musi być skierowany w lewy dolny róg.
Na wentylatorze hotendu znajduje się naklejka, która musi być umieszczona do wewnątrz - niewidoczna.
Poprowadź przewód wentylatora między śrubami radełkowanymi pod kanałem przewodu w górę i podłącz go do dolnego gniazda na płytce LoveBoard.
Montaż hotendu
Montaż hotendu
Montaż hotendu
Montaż hotendu
Zlokalizuj otwór w radiatorze od spodu ekstrudera i włóż do niego rurkę hotendu.
Poprowadź przewody hotendu swobodnie w lewo.
Wsuń zespół hotendu do radiatora, aż dotrze do końca. Między radiatorem a mosiężną częścią dyszy powinna być około 2-milimetrowa szczelina.
Dociskając zespół hotendu, mocno dokręć obie śruby radełkowane.
Uważaj, aby nie przygnieść żadnych przewodów między śrubami a radiatorem!
Ustaw zespół hotendu w taki sposób, aby symbol HOT na bloku grzejnym był skierowany do przodu.
Podłączenie przewodów hotendu
Podłączenie przewodów hotendu
Podłączenie przewodów hotendu
Poprowadź przewód termistora hotendu przez kanał w wózku osi X (X-carriage) i podłącz go do płyty LoveBoard.
Istnieje kilka wariantów termistora, które mogą różnić się długością i kolorem. Funkcjonalnie są one takie same.
Jeśli termistor hotendu ma długi przewód, wykonaj pętlę w pobliżu złącza. Nie skręcaj przewodu zbyt mocno.
Poprowadź przewód grzałki hotendu przez kanał w wózku osi X (X-carriage) i podłącz go do płyty LoveBoard.
Montaż stelaża wentylatora: przygotowanie części
Montaż stelaża wentylatora: przygotowanie części
Montaż stelaża wentylatora: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Fan-door (stelaż wentylatora) (1x)
Fan-shroud (kanał wentylatora wydruku) (1x)
Wentylator wydruku (1x)
Śruba M3x30 (1x)
Śruba M3x10 (2x)
Śruba M3x6 (2x)
Magnes 20x6x2 (2x) Trzymaj magnesy oddzielone od siebie, w dużym odstępie. Mogą się wzajemnie uszkodzić!
Montaż stelaża wentylatora: wentylator
Montaż stelaża wentylatora: wentylator
Montaż stelaża wentylatora: wentylator
Montaż stelaża wentylatora: wentylator
Włóż magnes do kieszeni po wewnętrznej stronie stelażu wentylatora (fan-door).
Ułóż wentylator wydruku w sposób pokazany na ilustracji. Poprowadź przewód przez kanał w plastikowej części. Zachowaj niewielki odstęp między obiema częściami.
Obróć wentylator i przymocuj go do stelaża wentylatora (fan-door) za pomocą dwóch śrub M3x6.
Pociągnij przewód wentylatora bardzo delikatnie, aby maksymalnie zmniejszyć luz.
Montaż stelaża wentylatora: kanał nadmuchu
Montaż stelaża wentylatora: kanał nadmuchu
Montaż stelaża wentylatora: kanał nadmuchu
Obróć zmontowany stelaż wentylatora tak, jak na ilustracji.
Przymocuj kanał wentylatora (fan-shroud) do stelaża wentylatora (fan-door) i wyrównaj otwory w obu częściach.
Przykręć części do siebie dwoma śrubami M3x10.
Przygotowanie stelaża wentylatora
Przygotowanie stelaża wentylatora
Zalecamy przygotowanie markera permanentnego do tego etapu.
Powoli zbliż wolny magnes do magnesu w stelażu wentylatora (fan-door) i sprawdź, które dwie strony przyciągają się do siebie.
Uważaj, aby magnesy nie przyciągnęły się do siebie, ponieważ trudno będzie je rozdzielić.
Zaznacz strony, które się przyciągają za pomocą markera permanentnego.
Montaż stelaża wentylatora: magnes
Montaż stelaża wentylatora: magnes
Montaż stelaża wentylatora: magnes
Zlokalizuj otwór na magnes po lewej stronie wózka osi X (X-carriage).
Przed włożeniem magnesu do części upewnij się, że oznaczona powierzchnia magnesu jest skierowana w TWOJĄ STRONĘ. Magnesu nie można później wyciągnąć z części.
Umieść magnes w otworze tak, aby oznaczona powierzchnia była skierowana na zewnątrz wózka osi X (w Twoją stronę).
Wciśnij magnes do końca w kieszeń.
Montaż stelaża wentylatora
Montaż stelaża wentylatora
Montaż stelaża wentylatora
Złóż zawias stelaża wentylatora (fan-door) z jego odpowiednikiem w wózku osi X (X-carriage). Otwory w obu częściach muszą być wyrównane.
Wsuń śrubę M3x30 w zawias stelaża wentylatora (fan-door). Całkowicie dokręć śrubę, a następnie poluzuj ją o ćwierć obrotu. Stelaż wentylatora musi się swobodnie poruszać!
Nie podłączaj jeszcze przewodu wentylatora. Poczekaj na instrukcje.
Podłączenie przewodów ekstrudera
Podłączenie przewodów ekstrudera
Podłączenie przewodów ekstrudera
Podłączenie przewodów ekstrudera
Podłącz przewód silnika ekstrudera do złącza w górnej części płytki LoveBoard.
Podłącz przewód tensometru wychodzący z prawej strony radiatora do górnego gniazda po prawej stronie płytki LoveBoard.
Podłącz przewód czujnika filamentu do dolnego gniazda po prawej stronie płytki LoveBoard.
LoveBoard: kontrola okablowania
LoveBoard: kontrola okablowania
LoveBoard: kontrola okablowania
LoveBoard: kontrola okablowania
Przed przykryciem elektroniki sprawdź podłączenie wszystkich przewodów. Kliknij podgląd w wysokiej rozdzielczości w lewym górnym rogu.
Zamknij mechanizm docisku przed przejściem do następnego kroku, jeśli jeszcze jest otwarty. Użyj następującej sekwencji:
Zbliż docisk do ekstrudera
Zamknij odchylaną blokadę docisku (Idler-swivel) i zablokuj ją na złożonej dźwigni docisku.
Zakrycie płytki LoveBoard: boczna pokrywa
Zakrycie płytki LoveBoard: boczna pokrywa
Zakrycie płytki LoveBoard: boczna pokrywa
Zegnij i ułóż przewody po prawej stronie ekstrudera, jak na ilustracji.
Zakryj przewody prawą pokrywą płytki LoveBoard (LoveBoard-cover-right).
Uważaj, aby nie przygnieść przewodów!
Przykręć ją śrubą M3x10.
Upewnij się, że prawa pokrywa płytki LoveBoard (LoveBoard-cover-right) ściśle przylega do prawej strony ekstrudera. W przeciwnym razie może to spowodować niepowodzenie testu osi X podczas Selftestu, ponieważ uniemożliwi to wózkowi osi X przesuwanie się w prawo.
Zakrycie płytki LoveBoard: górna pokrywa
Zakrycie płytki LoveBoard: górna pokrywa
Zakrycie płytki LoveBoard: górna pokrywa
Zakrycie płytki LoveBoard: górna pokrywa
Dociśnij wszystkie przewody do ekstrudera, aby zrobić wokół nich więcej miejsca. Spójrz na ilustrację.
Nasuń pokrywę płytki Loveboard (Loveboard-cover) na ekstruder, następnie wciśnij ją do końca. Osłona musi wsuwać się za tylną pokrywę wózka osi X.
Uważaj, aby nie przygnieść przewodów!
Upewnij się, że dwie plastikowe pokrywy idealnie do siebie pasują.
Naprężenie paska osi X
Naprężenie paska osi X
Naprężenie paska osi X
Naprężenie paska osi X
W tym kroku zakończymy naciąganie paska. Najpierw przeczytaj instrukcje, ponieważ Twój pasek może być już odpowiednio naciągnięty - wtedy dodatkowa regulacja będzie niepotrzebna.
Najpierw lekko poluzuj wszystkie śruby mocujące silnik, w przeciwnym razie "napinacz" nie zadziała (silnik musi mieć możliwość poruszania się).
Dokręcaj śrubę w uchwycie silnika osi X (X-end-motor) przy użyciu klucza imbusowego z końcówką kulkową, jednak sprawdzaj naprężenie paska po każdym pełnym obrocie (lub dwóch).

Aby uzyskać optymalną wydajność, pasek musi stawiać pewien opór po ściśnięciu palcami. Przesuń ekstruder do uchwytu koła pasowego osi X (X-end-idler) i sprawdź naprężenie paska na środku osi X.

Dokręć z powrotem śruby po naciągnięciu paska do odpowiedniego poziomu.
Kontrola naprężenia pasków
Kontrola naprężenia pasków
Ten krok jest zalecany, ale opcjonalny. Jeśli nie masz do dyspozycji smartfona, przejdź do następnego kroku. Możesz wykonać tę kontrolę później.
Aby zweryfikować lub wyregulować naprężenie paska osi X lub Y w Twojej drukarce, odwiedź stronę prusa.io/belt-tuner na urządzeniu mobilnym lub zeskanuj kod QR znajdujący się na ilustracji za pomocą smartfona.
Obejrzyj film instruktażowy na stronie prusa.io/belt-tuner-video i w razie potrzeby wyreguluj naprężenie paska osi X.
Aplikacja do dostrajania naprężenia pasków została przetestowana na wielu smartfonach i powinna działać na urządzeniach wszystkich najpopularniejszych producentów. Jednak w niektórych rzadkich przypadkach może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Prosimy o podanie marki i modelu telefonu w komentarzu pod tym krokiem.
Sprawdzenie naprężenia paska osi X
Sprawdzenie naprężenia paska osi X
Użyj metody opisanej poniżej, aby sprawdzić, czy pasek jest prawidłowo naciągnięty.
Chwyć i przytrzymaj płaską część wałka silnika X za pomocą szczypiec. Zapobiegnie to jego obracaniu się w szczypcach.
Przesuń ekstruder w kierunku silnika osi X. Nie używaj nadmiernej siły.
Jeśli pasek jest prawidłowo naciągnięty, poczujesz opór a ekstruder pozostanie nieruchomy. Jeżeli pasek będzie zbyt luźny, zdeformuje się (stworzy "falę") i przeskoczy na kole zębatym.
Czas na Haribo!
Czas na Haribo!
Zjedz pięć żelków.
Czy wiesz, że żelki mają długi okres przydatności do spożycia, zazwyczaj do dwóch lat, jeśli są prawidłowo przechowywane w chłodnym i suchym miejscu. Ale nie rób tego teraz.
Czy ten poradnik był pomocny?

Komentarze

Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na [email protected] lub klikając poniższy przycisk.

Kontakt