PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
Login

6. Montaż korpusu z kołami radełkowanymi

Menu

6. Montaż korpusu z kołami radełkowanymi

6. Montaż korpusu z kołami radełkowanymi
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja 6 months ago
6. Montaż korpusu z kołami radełkowanymi
 Poziom trudności
Trudny
 Kroki
39
 Dostępne języki
ENCSDEESITFR

Krok 1 Narzędzia niezbędne w tym rozdziale

Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Do tego rozdziału przygotuj następujące narzędzia:
Szczypce spiczaste
Klucz imbusowy 1,5 mm do wyrównania nakrętek
Klucz imbusowy 2,5 mm do śrub M3
Narzędzie pomiarowe (opcjonalnie) - najlepiej suwmiarka.

Krok 3 Korpus kół radełkowanych: montaż łożysk

Korpus kół radełkowanych: montaż łożysk
Korpus kół radełkowanych: montaż łożysk
Korpus kół radełkowanych: montaż łożysk
Korpus kół radełkowanych: montaż łożysk
Umieść jedno z łożysk 625Z we wskazanym otworze bocznym z tyłu korpusu kół radełkowanych (Pulley body). Wciśnij łożysko, aż zrówna się z powierzchnią.
W przypadku problemów z wciśnięciem łożyska do końca, spróbuj oprzeć je na boku stołu i docisnąć całość.
Umieść drugie łożysko w rowku po przeciwnej stronie korpusu kół radełkowanych (Pulley body).
Umieść trzecie łożysko w zaznaczonym rowku po wewnętrznej stronie korpusu kół radełkowanych (Pulley body). Wsuń je pod kątem i przechyl na miejsce.

Krok 4 Przygotowanie części korpusu kół radełkowanych

Przygotowanie części korpusu kół radełkowanych
Przygotowanie części korpusu kół radełkowanych
Do kolejnych etapów przygotuj:
Front-PTFE-holder (przedni uchwyt rurek PTFE) (1x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (4x)
Śruba M3x10 (4x)
Rurka PTFE 19 mm (5x)
Rurki PTFE w MMU2S i MMU3 różnią się między sobą. Jeśli modernizujesz MMU, upewnij się, że nie używasz ponownie rurek PTFE z MMU2S.

Krok 5 Montaż przedniego uchwytu rurek PTFE

Montaż przedniego uchwytu rurek PTFE
Montaż przedniego uchwytu rurek PTFE
Montaż przedniego uchwytu rurek PTFE
Montaż przedniego uchwytu rurek PTFE
Umieść cztery nakrętki M3nS we wskazanych otworach w korpusie kół radełkowanych (Pulley-body). Wciśnij nakrętki do końca za pomocą klucza imbusowego 1,5 mm.
Umieść pięć rurek PTFE 19 mm we wskazanych otworach w korpusie kół radełkowanych (Pulley body).
Po jednej stronie rurki PTFE znajduje się niewielka faza, która powinna być skierowana na zewnątrz.
Zamocuj przedni uchwyt PTFE (Front-PTFE-holder) na rurkach PTFE i dociśnij go do końca w kierunku korpusu kół radełkowanych (Pulley body). Zwróć uwagę na prawidłową orientację wskazaną na ilustracji.
Przymocuj uchwyt czterema śrubami M3x10 od przodu.

Krok 6 Przygotowanie kołnierzy zaciskowych

Przygotowanie kołnierzy zaciskowych
Przygotowanie kołnierzy zaciskowych
Do kolejnych etapów przygotuj:
Collet holder (uchwyt kołnierzy zaciskowych) (1x)
Nakrętka M3n (2x)
Śruba M3x10 (2x)
Kołnierz zaciskowy (5x)

Krok 7 Montaż kołnierzy zaciskowych

Montaż kołnierzy zaciskowych
Montaż kołnierzy zaciskowych
Montaż kołnierzy zaciskowych
Wyjmij uchwyt kołnierzy (Collet holder). Zwróć uwagę na prawidłową orientację części wskazaną przez strzałkę na wydruku.
Umieść kołnierze zaciskowe we wskazanych otworach w uchwycie (Collet holder).
Aby ułatwić montaż, może być konieczne ściśnięcie palcami nóżek kołnierza zaciskowego podczas jego wsuwania. Wówczas łatwo wskoczy na swoje miejsce.

Krok 8 Montaż kołnierzy zaciskowych

Montaż kołnierzy zaciskowych
Montaż kołnierzy zaciskowych
Montaż kołnierzy zaciskowych
Montaż kołnierzy zaciskowych
Umieść dwie nakrętki M3n we wskazanych otworach w korpusie kół radełkowanych (Pulley body). Wciśnij je do końca.
Nakręć nakrętkę na końcówkę śruby M3x30, następnie użyj śruby jako uchwytu do włożenia nakrętki.
Zamocuj uchwyt kołnierzy zaciskowych w korpusie kół radełkowanych (Pulley body). Zwróć uwagę na prawidłową orientację części wskazaną przez strzałkę.
Strzałka na uchwycie kołnierzy zaciskowych powinna być skierowana w stronę korpusu kół radełkowanych (Pulley body).
Przymocuj uchwyt kołnierzy zaciskowych dwoma śrubami M3x10.

Krok 9 Przygotowanie części silnika kół radełkowanych

Przygotowanie części silnika kół radełkowanych
Przygotowanie części silnika kół radełkowanych
Do kolejnych etapów przygotuj:

Silnik kół radełkowanych (oznaczony "Pulley") (1x)

Kółko radełkowane (5x)
W przypadku modernizacji z MMU2S, koła radełkowane mogą być już przymocowane do silnika.
Nakrętka kwadratowa M3nS (1x)
Śruba M3x10 (3x)

Krok 10 Montaż korpusu kół radełkowanych

Montaż korpusu kół radełkowanych
Montaż korpusu kół radełkowanych
Montaż korpusu kół radełkowanych
Montaż korpusu kół radełkowanych
Ustaw silnik tak, jak na ilustracji. Upewnij się, że przewód silnika jest skierowany do tyłu.
Obróć wałek silnika tak, aby spłaszczenie było skierowane do góry.
Wsuń pierwsze kółko radełkowane na wałek silnika upewniając się, że wkręt dociskowy jest skierowany do góry (w kierunku spłaszczenia wałka). Dokręć śrubę lekko.
Pierwsze kółko radełkowane powinno znaleźć się ok 30 mm (1.18 cala) od czarnego silnika. Nie dokręcaj jeszcze wkręta dociskowego!
Upewnij się, że radełkowana część kółka znajduje się po stronie silnika.
W ten sam sposób nasuń pozostałe kółka radełkowane na wałek. Na razie lekko dokręć wkręty dociskowe.

Krok 11 Montaż silnika kół radełkowanych (część 1)

Montaż silnika kół radełkowanych (część 1)
Montaż silnika kół radełkowanych (część 1)
Montaż silnika kół radełkowanych (część 1)
Montaż silnika kół radełkowanych (część 1)
Umieść nakrętkę M3nS we wskazanym otworze w korpusie kół radełkowanych (Pulley body). Wciśnij ją do końca.
Ustaw wałek silnika tak, aby wszystkie wkręty dociskowe na kołach pasowych były skierowane do góry.
Upewnij się, że przewód silnika jest skierowany w prawo (do tyłu modułu MMU).
Umieść silnik w korpusie kół radełkowanych (Pulley body) w sposób pokazany na ilustracji.
Upewnij się, że wałek silnika wskoczył do łożyska na końcu rowka.

Krok 12 Montaż silnika kół radełkowanych (część 2)

Montaż silnika kół radełkowanych (część 2)
Montaż silnika kół radełkowanych (część 2)
Montaż silnika kół radełkowanych (część 2)
Montaż silnika kół radełkowanych (część 2)

Przymocuj silnik za pomocą jednej śruby M3x10 na górze.

Po prostu złap gwint, aby śruba się trzymała, jeszcze jej nie dokręcaj!

Odwróć jednostkę i przymocuj silnik za pomocą dwóch pozostałych śrub M3x10 na dole. Użyj klucza imbusowego 2,5 mm z końcówką kulistą umieszczonego pod kątem, aby całkowicie dokręcić śruby.

Upewnij się, że śruba jest idealnie prostopadła do silnika podczas dokręcania. Jeśli trudno jest ją obrócić, poluzuj ją całkowicie, ustaw ponownie i zacznij dokręcać od początku, aby uniknąć przekoszenia gwintu.

Teraz ponownie obróć jednostkę, aby całkowicie dokręcić górną śrubę.

Krok 13 Ustawienie kół radełkowanych

Ustawienie kół radełkowanych
Ustawienie kół radełkowanych
Ustawienie kół radełkowanych
Ustawienie kół radełkowanych
UWAGA: ten krok jest kluczowy dla prawidłowego działania modułu MMU! Koniecznie upewnij się, że ustawienie kółka radełkowanego jest prawidłowe!!!

Rowek wewnątrz kółka radełkowanego musi być idealnie wyrównany z otworami na filament w korpusie kół radełkowanych (Pulley body).

Wyrównaj kółka radełkowane jedno po drugim.

Weź idealnie prosty kawałek filamentu i przeprowadź go przez pierwszy otwór. Ustaw kółko radełkowane tak, aby filament był idealnie wyśrodkowany.
Upewnij się, że wkręt dociskowy jest nadal skierowany prostopadle do spłaszczenia wału. Następnie dokręć go. Używaj rozsądnej siły, aby nie uszkodzić wkręta.
Wyrównaj i dokręć pozostałe cztery kółka radełkowane przy użyciu tej samej techniki.
Sprawdź ponownie prawidłowe ustawienie wszystkich kółek radełkowanych. W razie potrzeby wyreguluj je.

Krok 14 Wybierak: przygotowanie części

Wybierak: przygotowanie części
Wybierak: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Zmontowany wybierak (1x) przygotowany wcześniej
Silnik wybieraka (oznaczony "Selector") (1x)
Pręt 5x120sh (2x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (2x)
Śruba M3x10 (3x)

Krok 15 Montaż wybieraka

Montaż wybieraka
Montaż wybieraka
Montaż wybieraka
Montaż wybieraka

Umieść dwie nakrętki M3n we wskazanych otworach w korpusie kół radełkowanych (Pulley body). Wciśnij je do końca.

Umieść wybierak w korpusie kół radełkowanych (Pulley body) w sposób pokazany na ilustracji.
Wsuń dwa pręty we wskazane otwory w korpusie kół radełkowanych (Pulley body). Pręty muszą przejść przez wybierak i zatrzasnąć się po drugiej stronie korpusu kół radełkowanych.
Wciśnij pręty, aż zostaną dosunięte do końca - nieco poniżej bocznej powierzchni części.

Krok 16 Kontrola ruchu wybieraka / przygotowanie silnika

Kontrola ruchu wybieraka / przygotowanie silnika
Kontrola ruchu wybieraka / przygotowanie silnika
Kontrola ruchu wybieraka / przygotowanie silnika
Sprawdź, czy wybierak może się swobodnie poruszać, gdy pręty są na miejscu.
Umieść silnik wybieraka tak, aby śruba jego trapezowa przechodziła przez korpus kół radełkowanych (Pulley body), jak na ilustracji.
Przed przystąpieniem do podłączania silnika wybieraka należy upewnić się, że przewód jest skierowany do góry.

Krok 17 Montaż silnika wybieraka

Montaż silnika wybieraka
Montaż silnika wybieraka
Montaż silnika wybieraka
Montaż silnika wybieraka

Obróć gwintowany wał silnika i przesuń go w kierunku wybieraka, aby złapał gwint nakrętki trapezowej .

Obracaj wał, aż przejdzie przez całą nakrętkę, a po lewej stronie wybieraka pozostanie około 2 cm.

Upewnij się, że przewód silnika wybieraka jest skierowany do góry.
Wsuń silnik do końca. Upewnij się, że między wybierakiem a końcem jego zakresu po lewej stronie jest luz.
Przymocuj silnik wybieraka do korpusu kół radełkowanych (Pulley body) za pomocą dwóch śrub M3x10 w zaznaczonych otworach. Dokręć je za pomocą klucza imbusowego 2,5 mm z końcówką kulistą.
Dodaj ostatnią śrubę M3x10 w rogu. Dokręć ją dobrze, ale nie zbyt mocno! W przeciwnym razie możesz przekrzywić silnik wybieraka.

Krok 18 Ustawienie nakrętek trapezowych

Ustawienie nakrętek trapezowych
Ustawienie nakrętek trapezowych
Ustawienie nakrętek trapezowych
Używając klucza imbusowego 2,5 mm z końcówką kulową, lekko poluzuj dwie śruby mocujące nakrętkę trapezową na wybieraku. Nie odkręcaj ich całkowicie.
Sprawdź, czy selektor może poruszać się po pchnięciu w lewo i w prawo. Po drodze nie powinno być żadnych nierówności. Pamiętaj, że musisz użyć trochę siły, aby go przesunąć, ponieważ silnik stawia fizyczny opór.
Przesuń wybierak do końca w lewo.
Dokręć całkowicie dwie śruby mocujące nakrętkę trapezową.

Krok 20 Montaż korpusu docisku (część 1)

Montaż korpusu docisku (część 1)
Montaż korpusu docisku (część 1)
Montaż korpusu docisku (część 1)
Montaż korpusu docisku (część 1)
Przymocuj zespół docisku do korpusu kół radełkowanych (Pulley body), jak na ilustracji. Silnik kół radełkowanych powinien znajdować się po lewej stronie.
Teraz spójrz na moduł z przeciwnej strony.
Wsuń wałek 5x16 we wskazany otwór i wsuń go do końca, aż wskoczy w łożysko w korpusie kół radełkowanych (Pulley body).
Wsuń drugi wałek 5x16 we wskazany otwór po drugiej stronie. Wciśnij go do końca.

Krok 21 Montaż korpusu docisku (część 2)

Montaż korpusu docisku (część 2)
Montaż korpusu docisku (część 2)
Montaż korpusu docisku (część 2)
Montaż korpusu docisku (część 2)
Przymocuj wałek na miejscu, wkręcając śrubę M3x10 w otwór nad nim.
Zamocuj wałek po drugiej stronie, wkręcając śrubę M3x10 w otwór nad nim.
Otwórz korpus docisku (Idler body).
Umieść nakrętkę M3nS w zaznaczonym otworze po wewnętrznej stronie korpusu kół radełkowanych (Pulley body). Wciśnij ją do końca.

Krok 22 Montaż korpusu docisku (część 3)

Montaż korpusu docisku (część 3)
Montaż korpusu docisku (część 3)
Montaż korpusu docisku (część 3)
Załóż obie sprężyny na dwie śruby M3x30.
Zamknij docisk i umieść śruby M3x30 ze sprężynami we wskazanych otworach. Dokręć je do momentu, aż śruby znajdą się tuż nad powierzchnią.
Nie dokręcaj śrub zbyt mocno. Górna powierzchnia łba śruby nie powinna znajdować się poniżej powierzchni części drukowanej.
Później użyjemy tych śrub do ustawienia naprężenia docisku.

Krok 24 Montaż płyty głównej

Montaż płyty głównej
Montaż płyty głównej
Montaż płyty głównej
Montaż płyty głównej
Umieść trzy nakrętki M3n we wskazanych otworach na górze pokrywy elektroniki. Wciśnij je wszystkie, aż zrównają się z powierzchnią.
Wsuń płytę główną w pokrywę. Pamiętaj, że trzy przyciski z przodu muszą zostać wsunięte jako pierwsze.
Przykręć płytę trzema śrubami M3x6.
Uważaj, aby nie uszkodzić żadnych małych elementów na płytce.

Krok 25 Przygotowanie części płytki PD

Przygotowanie części płytki PD
Przygotowanie części płytki PD
Przygotowanie części płytki PD
Do kolejnych etapów przygotuj:
Przewód MMU / drukarka (1x) na ilustracji pokazana jest wersja MK3S+
Użyj przewodu odpowiedniego dla danego typu drukarki, np. MK3S+ / MK4.
Uwaga, ten przewód różni się od starych przewodów MMU2S. Nie używaj starych przewodów.
Śruba M3x18 (2x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (1x)
Dodatkowa płytka PD-board (1x)

Krok 26 Montaż płytki PD

Montaż płytki PD
Montaż płytki PD
Montaż płytki PD
Podłącz płytkę PD do zaznaczonych złączy na płytce elektroniki.
Upewnij się, że płyta PD zajmuje dwa złącza z boku płyty głównej i że białe gniazdo na płycie PD jest skierowane do wewnątrz.

Upewnij się, że płytka PD jest podłączona dokładnie tak, jak pokazano na ilustracji.

Nieprawidłowe podłączenie płytki PD spowoduje uszkodzenie elektroniki. Wszelkie uszkodzenia drukarki spowodowane nieprawidłowym montażem elektroniki nie są objęte gwarancją.

Nie podłączaj ani nie odłączaj przewodu, jeśli drukarka jest podłączona do gniazda zasilania lub jest włączona.
Podłącz przewód MMU/drukarka do płytki PD.

Krok 28 Podłączenie przewodów

Podłączenie przewodów
Podłączenie przewodów
Podłączenie przewodów
Przygotuj urządzenie i płytę główną w sposób pokazany na ilustracji. Podążaj za przewodami, aby podłączyć je we właściwej odległości.
Przewód MMU MK3S+ (do połączenia z drukarką)
Przewód czujnika SuperFINDA
Przewód silnika radełek (Pulley)
Przewód silnika wybieraka (Selector)
Przewód silnika docisku (Idler)
Zasada dotycząca przewodów silnika jest następująca: patrząc od tyłu urządzenia, złącza silnika znajdują się po tych samych stronach co silniki, podczas gdy silnik z przodu (wybierak) zajmuje środkowe złącze.

Krok 29 Montaż elektroniki

Montaż elektroniki
Montaż elektroniki
Montaż elektroniki
Montaż elektroniki
Umieść nakrętkę M3nS w zaznaczonym otworze i wciśnij ją do końca.

Przymocuj elektronikę do do modułu MMU.

Upewnij się, że strona z przyciskami jest skierowana do przodu.

Spójrz z tyłu, aby sprawdzić, czy płytka PD nie koliduje z przewodami. Przewody powinny być prowadzone nad płytką PD, a nie pod nią.
Zamocuj zmontowaną elektronikę przy pomocy dwóch śrub M3x18.
Użyj śrub odpowiedniego typu. W przypadku użycia dłuższych, urządzenie może nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Krok 30 Organizacja przewodów (część 1)

Organizacja przewodów (część 1)
Organizacja przewodów (część 1)
Organizacja przewodów (część 1)
Organizacja przewodów (część 1)
Przesuń wybierak do końca w lewo.
Ułóż przewód SuperFINDA tak, aby łączył się z przewodami silnika z boku urządzenia, jak na ilustracji.
Pozostaw wystarczająco dużo luzu na przewodzie, aby nie zgiął się zbytnio, gdy wybierak osiągnie skrajne pozycje!
Połącz przewód silnika wybieraka z przewodem SuperFINDA za pomocą opaski zaciskowej w zaznaczonym miejscu, jak na ilustracji.
Połącz przewody z przewodem silnika kół radełkowanych (Pulley) w zaznaczonym miejscu za pomocą opaski zaciskowej.

Krok 31 Organizacja przewodów (część 2)

Organizacja przewodów (część 2)
Organizacja przewodów (część 2)
Organizacja przewodów (część 2)
Organizacja przewodów (część 2)
Owiń przewód MMU/drukarki owijką tekstylną.
Zostaw jak najwięcej luzu w wiązce przewodów między silnikami a elektroniką, aby można było później otworzyć urządzenie bez ryzyka uszkodzenia przewodów!
Sprawdź, czy przewody przechodzą nad dodatkową płytką PD, a nie pod nią.
Przymocuj wiązkę przewodów do środkowego punktu mocowania na osłonie elektroniki (ele-cover) za pomocą opaski zaciskowej.
Upewnij się, że przewody mają wystarczający luz, aby opaska nie naciągała ich podczas zaciskania.
Połącz przewód silnika koła zębatego z przewodem MMU/drukarka po prawej stronie.
Przymocuj przewody do prawego punktu mocowania na pokrywie elektroniki (ele-cover) za pomocą opaski zaciskowej.
Sprawdź, czy organizacja przewodów wygląda tak samo jak na ilustracji.

Krok 33 Montaż uchwytów na ramę

Montaż uchwytów na ramę
Montaż uchwytów na ramę
Montaż uchwytów na ramę
Montaż uchwytów na ramę
Obróć moduł.
Umieść dwie nakrętki M3nS we wskazanych otworach z boku modułu. Wciśnij nakrętki do końca za pomocą klucza imbusowego 1,5 mm.
Dodaj uchwyty ramy (frame holders) do modułu. Upewnij się, że część z haczykami znajduje się po stronie wybieraka MMU.
Przymocuj uchwyty ramy (frame holder) do modułu za pomocą czterech śrub M3x10.
Jeśli śruba nie wchodzi łatwo, użyj klucza imbusowego 1,5 mm, aby ustawić położenie nakrętki wewnątrz korpusu kół radełkowanych (Pulley body).

Krok 34 Montaż tabliczki etykiety

Montaż tabliczki etykiety
Montaż tabliczki etykiety
Montaż tabliczki etykiety
Umieść tabliczkę etykiety (Label-plate) w zagłębieniu z przodu uchwytów ramy.
Przymocuj tabliczkę etykiety (Label-plate) za pomocą dwóch śrub M3x10.

Krok 36 Montaż tylnych rurek PTFE

Montaż tylnych rurek PTFE
Montaż tylnych rurek PTFE
Montaż tylnych rurek PTFE
Montaż tylnych rurek PTFE
Wsuń pięć długich rurek PTFE do otworów z czarnymi kołnierzami zaciskowymi z tyłu modułu MMU.
Od tej chwili, jeśli konieczne będzie wyjęcie rurki PTFE, należy wcisnąć czarny kołnierz zaciskowy i wyciągnąć rurkę PTFE.
Odkręć dwie śruby docisku i otwórz jednostkę.
Nie martw się, śruby nie wypadną.
Obok każdej pozycji koła radełkowanego znajduje się małe okienko. Sprawdź, czy rurka PTFE jest całkowicie wsunięta, a jej koniec jest widoczny wewnątrz okienka. Jeśli nie, wepchnij rurkę bardziej.

Krok 37 Ustawienie naprężenia docisku

Ustawienie naprężenia docisku
Ustawienie naprężenia docisku
Ustawienie naprężenia docisku
Zamknij jednostkę i lekko dokręć śruby docisku.
Wyreguluj obie śruby docisku tak, aby górna część łba śruby znajdowała się nieco powyżej górnej powierzchni korpusu docisku (Idler-body).
Jest to ustawienie, które sprawdza się w przypadku większości materiałów. Niektóre specyficzne filamenty mogą wymagać nieco innego ustawienia naprężenia docisku.
Prawidłowe naprężenie docisku jest kluczowe i w Twoim module MMU może wymagać dalszej regulacji.
Przy zbyt małym naprężeniu docisku moduł MMU może mieć trudności z prawidłowym chwytaniem filamentów.
Przy zbyt dużym naprężeniu docisku, docisk będzie miał trudności z ustaleniem pozycji bazowej, a moduł MMU nie będzie działać prawidłowo.

Krok 39 Naklejenie naklejek

Naklejenie naklejek
Naklejenie naklejek
Naklejenie naklejek
Naklejenie naklejek
Odklej folię ochronną z naklejki ostrzegawczej.

Naklej naklejkę ostrzegawczą po prawej stronie modułu MMU3. Prawidłowa pozycja jest przedstawiona na drugiej ilustracji.

Przyklej naklejkę z numerem seryjnym na spodzie modułu MMU3, używając tej samej metody co poprzednio. Upewnij się, że jest ona dobrze przyklejona i właściwie wyrównana.
Czy ten poradnik był pomocny?

Komentarze

Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na [email protected] lub klikając poniższy przycisk.

Kontakt