PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
Login
Menu

2. Montaż osi YZ

2. Montaż osi YZ
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja 2 months ago
2. Montaż osi YZ
 Poziom trudności
Średni
 Kroki
63
 Dostępne języki
ENCSDEESITFR
Wózek osi Y: przygotowanie części
Wózek osi Y: przygotowanie części
Wszystkie części drukowane i elementy złączne potrzebne w tym rozdziale znajdują się w pudełku oznaczonym YZ & X-axis.
Do kolejnych etapów przygotuj:
Y-carriage (wózek osi Y) (1x)
Nakrętka samokontrująca M3nN (6x)
Śruba M3x10r (6x)
Oprawa łożyska (bearing clip) (3x)
Łożysko liniowe LM8UU (3x) znajduje się w paczce z prętami
Dalszy ciąg listy w kolejnym kroku instrukcji
Wózek osi Y: przygotowanie części (smarowanie)
Wózek osi Y: przygotowanie części (smarowanie)
Wózek osi Y: przygotowanie części (smarowanie)
Do kolejnych etapów przygotuj:
Aplikator smaru Prusa (1x)
Smar Prusa (1x)
Kilka ręczników papierowych, aby zetrzeć nadmiar smaru z łożysk.
Każde łożysko należy nasmarować przed montażem w drukarce. Dokładnie przestrzegaj instrukcji.
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Połóż tkaninę na blacie, na którym składasz drukarkę, aby ochronić go przed smarem.
Upewnij się, że w środku łożysk nie ma żadnych zanieczyszczeń.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym środek antykorozyjny z zewnątrz łożyska.
Konieczne jest nasmarowanie wszystkich czterech rzędów kulek każdego łożyska.
Otwórz smar i przekłuj końcówkę drugą stroną nakrętki.
Nakręć aplikator na tubkę smaru.
Ostrożnie nasuń całe łożysko na aplikator.
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Obróć tubkę z aplikatorem w lewo, aż poczujesz lekki opór - dzięki temu zrównasz rowki kulek z otworami w aplikatorze.
Delikatnie ściśnij tubkę, aby wcisnąć smar w łożysko.
Spójrz na łożysko z przodu. Przestań ściskać tubkę, gdy smar zacznie wypływać z drugiej strony (wokół czarnej uszczelki). Przytrzymaj łożysko drugą ręką podczas smarowania.
Smar musi być wciśnięty po równo we wszystkie cztery rzędy kulek wewnątrz łożyska. Nie może go być za dużo, ani za mało. Przyjrzyj się uważnie ostatniej ilustracji.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym nadmiar smaru na zewnątrz łożyska.
Użyj tej samej techniki dla wszystkich trzech łożysk.
Nie zdejmuj aplikatora z tubki - przyda się w kolejnym rozdziale.
Łożyska mogą pozostawiać nadmiar smaru na prętach po montażu. Wytrzyj je ręcznikiem papierowym.
Prawidłowe ułożenie łożyska
Prawidłowe ułożenie łożyska
Prawidłowe ułożenie łożyska
Prawidłowe ułożenie łożyska
Prawidłowa orientacja: Przy montażu łożysk w wózku osi Y upewnij się, że znajdują się one w pozycji pokazanej na ilustracjach. Bieżnie łożysk (rzędy kulek) muszą być równo rozstawione na boki.
Nieprawidłowa orientacja: nie ustawiaj łożysk tak, jak na ostatniej ilustracji! Ustawienie pojedynczej bieżni na środku wycięcia spowoduje przyspieszone zużycie pręta liniowego przez rysowanie go.
Montaż łożysk w wózku osi Y
Montaż łożysk w wózku osi Y
Montaż łożysk w wózku osi Y
Montaż łożysk w wózku osi Y
Umieść łożysko liniowe na środku wycięcia - kierunek nie ma znaczenia, ponieważ górna i dolna część są takie same.
Nałóż oprawę (bearing clip) na łożysko.
Wsuń dwie śruby M3x10r w otwory w oprawie łożyska.
Przytrzymaj palcami łebki śrub i obróć wózek osi Y [Y-carriage]. Nakręć nakrętki samokontrujące na obydwie śruby.
Dokręć obydwie nakrętki używając klucza imbusowego 2 mm i klucza wielofunkcyjnego.
Powtórz te kroki dla pozostałych dwóch łożysk.
Montaż tulejek dystansowych
Montaż tulejek dystansowych
Montaż tulejek dystansowych
Montaż tulejek dystansowych
Wsuń śrubę M3x8 od dołu wózka osi Y [Y-carriage] - od strony łożysk.
Nakręć tulejkę dystansową na śrubę z góry wózka [Y-carriage] i dokręć przy pomocy klucza imbusowego 2,5 mm i klucza wielofunkcyjnego. Dokręć z wyczuciem!
Powtórz tę procedurę dla wszystkich 9 tulejek dystansowych.
Umieść mocowanie paska osi Y [MINI-Y-belt-holder] na spodzie wózka osi Y [Y-carriage].
Ustaw mocowanie tak, aby ząbki znajdowały się od strony pojedynczego łożyska!!!
Sprawdź ponownie prawidłowe ułożenie mocowania paska osi Y (MINI-Y-belt holder)!!!
Przykręć mocowanie dwoma śrubami M3x12. Nie potrzebujemy nakrętek z drugiej strony - wózek osi Y jest nagwintowany.
Porównanie profili
Porównanie profili
Przyłóż do siebie wszystkie profile i porównaj ich długość.
Do osi Y będziesz potrzebować dwóch krótszych profili (262 mm).
Montaż przedniej płyty osi Y
Montaż przedniej płyty osi Y
Montaż przedniej płyty osi Y
Montaż przedniej płyty osi Y
Umieść krótszy profil w lewym "wewnętrznym" narożniku przedniej płyty ramy Y [MINI-Y-plate-front]. Zwróć uwagę na wypustki w części plastikowej. Nie przykładaj profilu bezpośrednio do wypustka po lewej stronie - między nimi musi być odstęp. Spójrz na ilustrację.
Wsuń profil w część plastikową tak, aby wypustek znalazł się w rowku profilu.
Przykręć obydwie części dwoma śrubami M5x20r. Dokręcając śruby naciskaj na profile z góry.
Montaż przedniej płyty ramy osi Y
Montaż przedniej płyty ramy osi Y
Montaż przedniej płyty ramy osi Y
Montaż przedniej płyty ramy osi Y
Umieść krótszy profil w prawym "wewnętrznym" narożniku przedniej płyty ramy Y [MINI-Y-plate-front]. Zwróć uwagę na wypustek w części plastikowej.
Wsuń profil w część plastikową tak, aby wypustek znalazł się w rowku profilu.
Przykręć obydwie części dwoma śrubami M5x20r. Dokręcając śruby naciskaj na profile z góry.
Przygotowanie uchwytu koła pasowego osi Y
Przygotowanie uchwytu koła pasowego osi Y
Przygotowanie uchwytu koła pasowego osi Y
Przygotowanie uchwytu koła pasowego osi Y
Weź uchwyt koła pasowego Y (MINI-Y-belt-idler) i wsuń nakrętkę M3nS w gniazdo z jednej strony.
Obróć uchwyt o 180° i wsuń nakrętkę M3nS w gniazdo z drugiej strony.
Wsuń nakrętkę M3nN w sześciokątny otwór tak głęboko, jak to możliwe.
Wsuwając nakrętki, zawsze upewniaj się, że są dosunięte do dna gniazda.
Przygotowanie uchwytu koła pasowego osi Y
Przygotowanie uchwytu koła pasowego osi Y
Przygotowanie uchwytu koła pasowego osi Y
Umieść koło pasowe w uchwycie (MINI-Y-belt-idler). Jego kierunek nie ma znaczenia.
Zabezpiecz koło pasowe śrubą M3x20. Nie dokręcaj jej całkowicie.
Spróbuj obrócić koło pasowe palcami i upewnij się, że obraca się bez przeszkód. Jeżeli to konieczne, ustaw docisk śrubą.
Montaż uchwytu koła pasowego osi Y
Montaż uchwytu koła pasowego osi Y
Montaż uchwytu koła pasowego osi Y
Umieść uchwyt koła pasowego [MINI-Y-belt-idler] na przedniej płycie ramy Y [MINI-Y-plate-front]. Porównaj kierunek mocowania części z ilustracją.
Przykręć uchwyt koła pasowego (MINI-Y-belt-idler) dwoma śrubami M3x20.
Nie dokręcaj śrub do końca na tym etapie. Zostaw odstęp 1-2 mm między uchwytem koła, a przednią płytą.
Pręty liniowe osi Y: przygotowanie części
Pręty liniowe osi Y: przygotowanie części
Pręty liniowe osi Y: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Pręt liniowy (2x)
Pręty liniowe występują w dwóch średnicach. Na obecnym etapie potrzebujemy dwóch prętów o mniejszej średnicy (8 mm). Pręty liniowe o większej średnicy (10 mm) będą potrzebne później.
Wpust rowkowy M3nE (3x)
Najnowsze zestawy zawierają wpusty rowkowe M3nEs. Są one nieco inne i mają metalową sprężynę. Procedura montażu jest jednak taka sama.
Montaż wózka osi Y
Montaż wózka osi Y
TERAZ ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ! Z wyczuciem wsuń pręty liniowe w łożyska - nie rób tego na siłę i nie przekrzywiaj ich!
Jeśli nie możesz łatwo wsunąć pręta liniowego, sprawdź, czy obydwa łożyska są odpowiednio ustawione.
Jeśli zdarzy się, że z łożysk wypadną kulki - policz je. Jedna lub dwie nie zaszkodzą, ale jeśli wypadło więcej, zalecamy zamówienie nowych łożysk.
Łożyska mogą pozostawiać nadmiar smaru na prętach po montażu. Wytrzyj je ręcznikiem papierowym.
Montaż wózka osi Y
Montaż wózka osi Y
Montaż wózka osi Y
Umieść wózek osi Y na profilach tak, aby pojedyncze łożysko znajdowało się po lewej stronie.
Ostrożnie wsuń pręty liniowe w otwory w przedniej płycie osi Y [MINI-Y-plate-front]. Zacznij od lewego pręta, następnie przejdź do prawego.
Wsuń dwa wpusty rowkowe M3nE w boczny rowek lewego profilu (strona z jednym łożyskiem w wózku osi Y - Y-carriage).
Wsuń jeden wpust rowkowy M3nE w górny rowek lewego profilu (strona z jednym łożyskiem w wózku osi Y - Y-carriage).
Zanim przejdziemy dalej, upewnij się, że wszystkie 3 wpusty rowkowe M3nE są na miejscach. Wsunięcie ich w rowki później będzie trudne.
Nie zapomnij wytrzeć ręcznikiem papierowym nadmiaru smaru z prętów liniowych.
Montaż silnika osi Y
Montaż silnika osi Y
Montaż silnika osi Y
Montaż silnika osi Y
Na wałku silnika znajduje się spłaszczenie. Obróć go tak, jak na pierwszej ilustracji. Zwróć uwagę na kierunek strzałek.
Umieść koło zębate T16-2GT na wałku silnika osi Y, tak jak jest to pokazane na ilustracji.
Nie dociskaj kółka do silnika - zostaw około 2 mm przestrzeni między nimi. Możesz użyć klucza wielofunkcyjnego do ustawienia odstępu.
Jedna ze śrub musi być skierowana bezpośrednio na spłaszczenie czopu wałka. Lekko dokręć pierwszą śrubę.
Obróć wałek i dokręć lekko drugą śrubę.
Upewnij się, że kółko jest umieszczone na wałku w odpowiednim kierunku. Możesz je zamontować na dwa sposoby, ale tylko jeden jest prawidłowy.
Montaż silnika osi Y
Montaż silnika osi Y
Umieść silnik osi Y na uchwycie zlokalizowanym na tylnej płycie osi Y (MINI-Y-plate-rear).
Upewnij się, że przewód silnika jest skierowany w taką stronę, jak na ilustracji.
Przykręć silnik osi Y trzema śrubami M3x12.
Montaż tylnej płyty ramy Y
Montaż tylnej płyty ramy Y
Montaż tylnej płyty ramy Y
Montaż tylnej płyty ramy Y
Ponownie upewnij się, że wszystkie trzy wpusty rowkowe M3nE są w profilu.
Nałóż tylną płytę osi Y (MINI-Y-plate-rear) na pręty liniowe.
Wsuń tylną płytę osi Y (MINI-Y-plate-rear) do końca na obydwa profile.
Przykręć obydwie części dwoma śrubami M5x20r. Dokręcając śruby naciskaj na profile z góry.
Aby nie uszkodzić przewodu silnika osi Y podczas montażu, upchnij go w rowku profilu.
Montaż podkładek antywibracyjnych
Montaż podkładek antywibracyjnych
Montaż podkładek antywibracyjnych
Montaż podkładek antywibracyjnych
Ostrożnie wypchnij cztery podkładki piankowe z arkusza.
Zachowaj dwie podkładki piankowe na później.
Odklej folię zabezpieczającą z wszystkich czterech podkładek.
Obróć oś Y, aby wózek [Y-carriage] był skierowany w dół i przyklej cztery podkładki piankowe do profili aluminiowych, tak jak na ilustracji. Zwróć szczególną uwagę na prawidłowy kierunek.
Zalecamy położenie wózka osi Y na tkaninie. Tulejki mogą porysować blat, na którym pracujesz.
Nie przyklejaj podkładek piankowych do przedniej i tylnej płyty z plastiku!
Prowadzenie paska osi Y
Prowadzenie paska osi Y
Prowadzenie paska osi Y
Prowadzenie paska osi Y
Wsuń jedną końcówkę paska w dolny rowek w mocowaniu [MINI-Y-belt-holder]. Upewnij się, że ząbki paska są skierowane ku górze.
Poprowadź pasek wokół kółka pasowego osi Y w mocowaniu (MINI-Y-belt-idler).
Poprowadź pasek wokół kółka zębatego silnika osi Y.
Wsuń drugą końcówkę paska w górny rowek uchwytu [MINI-Y-belt-holder].
Wepchnij obydwie końcówki w mocowanie przy pomocy klucza imbusowego 1,5 mm.
Wyrównanie paska osi Y
Wyrównanie paska osi Y
Upewnij się, że pasek jest umieszczony w "osi" drukarki. Górna i dolna część paska powinny być do siebie równoległe (jedna powinna przebiegać nad drugą, bez krzyżowania się).
Aby ustawić pozycję paska, poluzuj śrubki na uchwycie koła pasowego i przesuwaj go delikatnie, aż uzyskasz odpowiednie ustawienie.
Dokręć obydwa wkręty dociskowe na kole pasowym zębatym.
Jeśli pasek nie przebiega prosto, sprawdź ustawienie koła zębatego. Powinno być takie, jak na ilustracji.
Naprężanie paska osi Y
Naprężanie paska osi Y
Naprężanie paska osi Y
Odsuń wózek osi Y od siebie.
Naciśnij na pasek palcem lewej ręki. Do zagięcia paska powinna być potrzebna pewna siła, ALE nie próbuj rozciągać go ze zbyt dużym wysiłkiem, ponieważ może to spowodować uszkodzenie drukarki.
Naprężenie paska możesz regulować kręcąc dwoma śrubami na przedniej płycie osi Y [MINI-Y-plate-front]:
Dokręcając śrubę, zbliżasz części do siebie, co powoduje naprężanie paska.
Wykręcając śrubę, odsuwasz części od siebie, co powoduje luzowanie paska.
Użyj metody opisanej poniżej, aby sprawdzić, czy pasek jest prawidłowo naciągnięty.
Przytrzymaj szczypcami wałek silnika osi Y.
Spróbuj przesunąć wózek osi Y w kierunku silnika osi Y. Nie używaj nadmiernej siły.
Jeśli pasek jest prawidłowo naciągnięty, poczujesz opór a wózek pozostanie nieruchomy. Jeżeli pasek będzie zbyt luźny, zdeformuje się (stworzy "falę") i przeskoczy na kole zębatym.
Kontrola naprężenia pasków
Kontrola naprężenia pasków
Ten krok jest zalecany, ale opcjonalny. Jeśli nie masz do dyspozycji smartfona, przejdź do następnego kroku. Możesz wykonać tę kontrolę później.
Aby zweryfikować lub wyregulować naprężenie paska osi X lub Y w Twojej drukarce, odwiedź stronę prusa.io/belt-tuner na urządzeniu mobilnym lub zeskanuj kod QR znajdujący się na ilustracji za pomocą smartfona.
Postępuj zgodnie z instrukcjami ekranowymi, aby wyregulować naprężenie paska.
Aplikacja do dostrajania naprężenia pasków została przetestowana na wielu smartfonach i powinna działać na urządzeniach wszystkich najpopularniejszych producentów. Jednak w niektórych rzadkich przypadkach może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Prosimy o podanie marki i modelu telefonu w komentarzu pod tym krokiem.
Montaż osi Y: nagroda
Montaż osi Y: nagroda
Właśnie zakończyliśmy montaż osi Y. Nie był trudny, prawda? Czas na nagrodę i uzupełnienie energii potrzebnej na kolejne etapy. Przestrzegaj tych instrukcji:
Ostrożnie i po cichu otwórz paczkę z misiami Haribo. Szelest może zwabić okoliczne drapieżniki!
Każdy rząd żelków jest przeznaczony dla konkretnego rozdziału i jest podzielony na etapy. Liczba misiów jest ustalona zgodnie z trudnością każdego etapu. Nie martw się jednak ;)
Ułóż misie w sześciu rzędach zgodnie z ilustracją. Zacznij od góry.
Jeśli kilku misiów brakuje, nie wahaj się i natychmiast odwiedź najbliższy sklep ze słodyczami, aby dokupić brakującą ilość ;)
Ułóż misie w osobnych rzędach w odpowiednich ilościach. To kluczowe!
Zjedz pierwszą część pierwszego rzędu.
Montaż dolnego mocowania osi Z: przygotowanie części
Montaż dolnego mocowania osi Z: przygotowanie części
Montaż dolnego mocowania osi Z: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Elementy złączne potrzebne w kolejnych krokach znajdują się w paczce Y & Z-axis. Przygotuj je teraz.
MINI-Z-bottom (dolne mocowanie osi Z) (1x)
Nakrętka M3n (4x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (8x)
Piankowa podkładka antywibracyjna (1x)
Ostatnia podkładka jest zapasowa.
Montaż dolnego mocowania osi Z
Montaż dolnego mocowania osi Z
Montaż dolnego mocowania osi Z
Montaż dolnego mocowania osi Z
Spójrz na dolne mocowanie osi Z (MINI-Z-bottom), znajdź dwa otwory i wsuń w nie nakrętki M3nS. Użyj klucza imbusowego 1,5 mm, aby docisnąć nakrętki do końca.
Wsuń jedną nakrętkę M3nS w gniazdo z boku.
Wsuń jedną nakrętkę M3nS w gniazdo z przodu.
Wsuwając nakrętki, zawsze upewniaj się, że są dosunięte do dna gniazda.
Montaż dolnego mocowania osi Z
Montaż dolnego mocowania osi Z
Montaż dolnego mocowania osi Z
Wsuń dwie nakrętki M3nS od góry dolnego mocowania osi Z (MINI-z-bottom).
Obróć część do góry nogami i wsuń dwie nakrętki M3nS.
Wsuń w gniazda cztery nakrętki M3n. Upewnij się, że są zrównane z powierzchnią części drukowanej. Nie naciskaj zbyt mocno na spód części drukowanej, aby jej nie połamać.
Przyklej podkładkę antywibracyjną do zagłębienia w jej kształcie.
Płyta Buddy: przygotowanie części
Płyta Buddy: przygotowanie części
Płyta Buddy: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
UWAGA: Chroń elektronikę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD). Nie wyciągaj elementów elektronicznych z torebek antystatycznych do czasu ich użycia!
Płyta główna Buddy (1x) Nie wyrzucaj srebrnej etykiety, będziemy jej potrzebować!
Nowe zestawy są dostarczane z srebrną etykietą już przyklejoną do najdłuższego aluminiowego profilu.
Torebka antystatyczna będzie już wcześniej otwarta. Każda płyta jest wyciągana z opakowania i testowana przed wysyłką.
Śruba M3x8 (4x)
Montaż płyty Buddy
Montaż płyty Buddy
Montaż płyty Buddy
Montaż płyty Buddy
UWAGA: Chroń elektronikę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD). Nie wyciągaj elementów elektronicznych z torebek antystatycznych do czasu ich użycia!
Złap płytę Buddy za krawędzie i ostrożnie umieść w dolnym mocowaniu osi Z (MINI-Z-bottom).
Upewnij się, że złącza LAN oraz zasilania są prawidłowo umieszczone w otworach.
Przykręć płytę czterema śrubami M3x8. Nie dokręcaj śrub zbyt mocno, aby nie uszkodzić płyty Buddy!
Możesz użyć szczypiec szpiczastych, aby umieścić śruby na miejscach. Zachowaj jednak ostrożność, aby nie porysować płytki drukowanej, ani nie wygiąć kondensatorów.
Podłączenie przewodu LCD
Podłączenie przewodu LCD
Podłączenie przewodu LCD
Podłączenie przewodu LCD
Przepchnij przewód LCD przez otwór w ściance dolnego mocowania osi Z (MINI-Z-bottom).
Upewnij się, że "ząbek" wtyczki jest skierowany ku górze.
Upewnij się, że zagięcie przewodu wstążkowego jest skierowane ku górze.
Podłącz złącze przewodu LCD do płyty. Zwróć uwagę na orientację wtyczki - w gnieździe z jednej strony jest wcięcie (spójrz na kółko na ilustracji).
Ułożenie przewodu LCD
Ułożenie przewodu LCD
Ułożenie przewodu LCD
UWAGA: od tego momentu zachowaj ostrożność przy posługiwaniu się zespołem osi XZ. Przewód ekranu LCD jest skierowany w dół i może zostać uszkodzony.
Aby zabezpieczyć przewód, podążaj za kolejnymi instrukcjami. Nie próbuj ułożyć go w inny sposób, ponieważ mogłoby to skomplikować dalszy montaż.
Zawiń przewód LCD wokół obudowy. Nie naciągaj go.
Złóż drugi koniec przewodu wewnątrz dolnego mocowania osi Z (MINI-z-bottom).
Oś Z: przygotowanie części
Oś Z: przygotowanie części
Oś Z: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Profil aluminiowy 289 mm (1x)
Dolna płyta osi Z (1x)
Śruba M5x20r (2x)
Śruba M3x12 (2x)
Śruba M3x20 (3x)
Śruba M3x40 (1x)
Montaż osi Z
Montaż osi Z
Umieść dolną płytę osi Z (Z-plate-bottom) na przednim profilu aluminiowym, tak jak na ilustracji.
Przykręć ją dwoma śrubami M5x20r.
Jeśli srebrna naklejka została już przyklejona przez nas, ustaw ją w takim samym kierunku, jak na ilustracji.
Montaż osi Z
Montaż osi Z
Montaż osi Z
Montaż osi Z
Pod spodem dolnego mocowania osi Z (MINI-Z-bottom) jest łeb śruby, który musi schować się w gnieździe. Przestrzegaj instrukcji, aby zmontować wszystko prawidłowo:
Połóż profil aluminiowy na dolnym mocowaniu osi Z (MINI-Z-bottom), tak jak na ilustracji i pochyl profil lekko. Przesuń przechylony profil do krawędzi części plastikowej (spójrz na żółte kółko).
Ustaw profil pod kątem 90°.
Montaż osi Z
Montaż osi Z
Montaż osi Z
Montaż osi Z
Upewnij się, że między dolną płytą osi Z (Z-plate-bottom), a częścią plastikową nie ma zbyt dużej szpary.
Przykręć dolną płytę osi Z dwoma śrubami M3x20.
Wsuń jedną śrubę M3x12 w dolną płytę osi Z i dokręć.
Wsuń śrubę M3x40 w otwór w dolnym mocowaniu osi Z (MINI-Z-bottom).
Przy pomocy klucza imbusowego 2,5 mm wsuń śrubę przez części, aby końcówka była widoczna z drugiej strony.
Montaż osi Y i Z
Montaż osi Y i Z
Montaż osi Y i Z
Montaż osi Y i Z
Przesuń wózek osi Y [Y-carriage] do końca w lewo.
Przesuń prawy wpust rowkowy M3nE w okolice środka profilu.
Zrównaj oś Y z osią Z, tak aby wystająca śruba M3x40 była skierowana dokładnie na otwór we wpuście rowkowym M3nE w profilu. Przykręć części do siebie, ale NIE DOKRĘCAJ śruby do końca na tym etapie!
Montaż osi Y i Z
Montaż osi Y i Z
Montaż osi Y i Z
Weź drugi wpust rowkowy M3nE znajdujący się po lewej stronie i przesuń go w prawo - użyj klucza imbusowego, aby ostrożnie dopchnąć go do końca. Zatrzyma na specjalnym ząbku, który pomoże Ci wyrównać go ze śrubą.
Weź śrubę M3x20 i ponownie, jak poprzednio, dokręć ją lekko, jednak upewnij się, że złapała gwint wpustu. NIE DOKRĘCAJ śruby do końca na tym etapie!
Montaż osi Y i Z
Montaż osi Y i Z
Montaż osi Y i Z
Teraz przejdźmy do wpustu rowkowego M3nE w górnym rowku profilu. Przesuń go pod stalowy wspornik.
Upewnij się, że otwór w nakrętce pokrywa się z otworem we wsporniku. Użyj klucza imbusowego, aby wyrównać części ze sobą.
Przykręć części do siebie przy pomocy śruby M3x12, ale dokręć ją tylko lekko. NIE DOKRĘCAJ śruby do końca na tym etapie!
Ustawienie zespołu osi YZ
Ustawienie zespołu osi YZ
Ustawienie zespołu osi YZ
Na tym etapie będzie konieczne przesunięcie całej osi Z. Unikaj przesuwania jej po profilu aluminiowym, zamiast tego, unieś ją delikatnie, aby odsunąć komponenty do siebie i zapobiec porysowaniu.
Obróć drukarkę tyłem do siebie i przesuń wózek osi Y [Y-carriage] do przodu.
Przytrzymaj oś Y.
Przesuń oś Z do tyłu.
Ogranicznik pozwoli ustawić części w odpowiedniej pozycji względem siebie.
Przymocowanie osi YZ
Przymocowanie osi YZ
Po prawidłowym ustawieniu części dokręć wszystkie śruby w następującej kolejności:
Pierwsza - M3x12 na górze.
Druga - M3x40 z boku.
Trzecia - M3x20 z boku.
Ułożenie przewodu silnika osi Y
Ułożenie przewodu silnika osi Y
Ułożenie przewodu silnika osi Y
Obróć zmontowany zespół osi YZ tak jak na ilustracji.
Wyciągnij przewód silnika osi Y z rowka w profilu.
Przełóż przewód silnika osi Y przez otwór w dolnym mocowaniu osi Z (MINI-Z-bottom). Otwór jest dość ciasny, więc zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić złącza.
Nie naciągaj przewodu - zostaw trochę luzu.
Montaż górnego mocowania osi Z
Montaż górnego mocowania osi Z
Montaż górnego mocowania osi Z
Montaż górnego mocowania osi Z
Połóż silnik osi Z tak, jak na ilustracji. Zwróć uwagę na kierunek przewodu.
Połóż górne mocowanie osi Z (MINI-Z-top) na osi Z tak, aby najdłuższy element znajdował się po prawej stronie.
Przykręć górne mocowanie osi Z (MINI-Z-top) dwoma śrubami M3x12.
Wkręć nakrętkę trapezową na około 2/3 długości śruby silnika osi Z. Zwróć uwagę na prawidłowy kierunek nakrętki.
Sprawdź ponownie prawidłowe ułożenie części!
Pręty liniowe osi Z: przygotowanie części
Pręty liniowe osi Z: przygotowanie części
Pręty liniowe osi Z: przygotowanie części
Pręty liniowe osi Z: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Pręt liniowy osi Z (2x)
Weź dwa pręty liniowe o większej średnicy (10 mm).
Śruba M3x20 (4x)
Śruba M5x16r (2x)
Łożysko liniowe LM10LUU (2x) znajduje się w paczce z prętami
Łożyska LM10LUU nie wymagają smarowania.
Montaż prętów liniowych osi Z
Montaż prętów liniowych osi Z
Montaż prętów liniowych osi Z
Montaż prętów liniowych osi Z
Wsuń dwa pręty osi Z w dolne mocowanie osi Z (MINI-Z-bottom).
Jeśli umieszczenie prętów liniowych na miejscu sprawia Ci trudność, możesz poluzować trochę śruby na dolnym mocowaniu. Nie zapomnij dokręcić ich z powrotem po umieszczeniu prętów na miejscu.
Spójrz na dolne mocowanie osi Z (MINI-Z-bottom) od spodu i upewnij się, że obydwa pręty liniowe są wsunięte do końca, tj. opierają się o dno gniazda.
Niektóre wczesne wersje mogą mieć węższe szczeliny inspekcyjne. W takim przypadku zalecamy oświetlenie ich np. latarką, aby lepiej widzieć pręty.
Przykręć pręty liniowe czterema śrubami M3x20.