PL
  • English
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
Login

Błąd bazowania Y #12304 (MINI/MINI+)

Menu
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja a month ago
Ten artykuł jest dostępny również w tych językach: 
ENDEESITFR

Co się stało?

Original Prusa MINI/+ wyświetla komunikat: "Bazowanie ekstrudera w osi X nie powiodło się. Upewnij się, że na osi X nie ma żadnych przeszkód".

Nazwa błędu: Błąd bazowania X

Kod błędu: #12304

Błąd jest najprawdopodobniej spowodowany nieprawidłowym ruchem głowicy wzdłuż osi X. 

Jak to naprawić? 

Ruch w osi X

Upewnij się, że na osi X nie ma żadnych przeszkód. Na przykład, wokół paska lub na gładkim pręcie mógł utknąć kawałek filamentu z poprzedniego wydruku.

Naciąg paska osi X

Sprawdź naciągnięcie paska osi X i wyreguluj je, postępując zgodnie z naszym dedykowanym artykułem na temat regulacji paska.

Montaż osi X

Upewnij się, że końcówka osi X [X-end] jest w pełni osadzona na prętach liniowych. Spójrz na końcówkę z boku, do wnętrza otworów inspekcyjnych i upewnij się, że pręt jest wsunięty do końca w część drukowaną. Powtórz to dla drugiego gładkiego pręta osi X. 

Niektóre egzemplarze z początku produkcji mogą być pozbawione otworów inspekcyjnych.
Jeśli pręt nie jest w pełni widoczny w otworze, spróbuj użyć większej siły, aby wcisnąć końcówkę osi X na pręt. Nie używaj młotka ani podobnych narzędzi do dociskania plastikowej części!

Upewnij się, że dwie śruby mocujące końcówkę nie są poluzowane. Jeśli nie są one wyrównane z powierzchnią części drukowanej lub zbyt mocno zagłębione, powodują ograniczenie zakresu ruchu osi X, co może być przyczyną błędu. 

Koło radełkowane silnika osi X

Koło zębate silnika osi X jest przymocowane do jego wałka. Wałek silnika ma spłaszczenie, a koło zębate dwa wkręty dociskowe. Upewnij się, że jeden z nich jest skierowany na płaską część wałka. Upewnij się, że drugi wkręt dociskowy jest również dokręcony, ale nie za mocno oraz, że między kołem a silnikiem jest niewielka szczelina. 

Przytrzymaj oś X podczas jej demontażu, ponieważ może spaść i spowodować uszkodzenia. 

Aby uzyskać dostęp do koła zębatego silnika osi X, wykonaj następujące czynności: 

  1. Wykręć górną śrubę M3x25. Drzwiczki inspekcyjne mogą zostać poluzowane - wyciągnij je tymczasowo. 
  1. Przytrzymaj części wolną ręką! Wykręć dolną śrubę M3x25 i zdejmij blok ekstrudera. 
  1.  Wykręć śruby M3x20 mocujące nakrętkę trapezową
  2. Przytrzymaj części wolną ręką! Wykręć śruby M3x30 mocujące blok osi X
  3. Przesuń głowicę drukującą i spójrz w otwór inspekcyjny koła zębatego osi X. Zatrzymaj się, gdy zobaczysz zmianę w otworze inspekcyjnym, tj. gdy jeden z dwóch wkrętów dociskowych koła będzie wyrównany z otworem. 
  4. Sprawdź, czy wkręt dociskowy jest skierowany na płaską część wałka silnika
  5. W przypadku luźnego lub źle ustawionego wkręta dociskowego, dokręć jeden wkręt dociskowy do płaskiej części wałka i upewnij się, że drugi jest również dobrze dokręcony. W tym celu użyj klucza imbusowego 2,0 mm. 
  6. Ponownie zmontuj drukarkę, wykonując powyższe kroki w odwrotnej kolejności. 
Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na [email protected] lub klikając poniższy przycisk.

Kontakt